Pierwszego papierosa ma za sobą co drugi gimnazjalista, choć zdarza się, że smak tytoniu młodzież poznaje już w podstawówce. W 18 rocznicę gostynińskich obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia, wato zastanowić się jak przekonać młode pokolenia, że PALIĆ NIE WARTO.
Na wczorajszej sesji Rady Miasta gościła Grażyna Szczerbicka z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Szkol-Med. Podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę na niesłabnące zjawisko palenia wśród gostynińskiej młodzieży.
21 listopada obchodzić będziemy Światowy Dzień Rzucania Palenia. Z tej okazji w gostynińskich szkołach odbywać będą się zajęcia profilaktyczne i pogadanki dotyczące szkodliwości wyrobów tytoniowych. Choć dzień ten w powiecie gostynińskim obchodzony jest już po raz 18., G. Szczerbicka przyznaje, że ciężko jest zweryfikować jakie efekty przynoszą akcje uświadamiające.
Ze statystyk wynika, że pierwszego "dymka" puszcza się już w szkołach podstawowych (wg. niektórych badań nawet co piąty uczeń podstawówki sięgał już po papierosa). Wśród gimnazjalistów jest to ponad połowa, zaś w szkołach średnich już tylko jednemu na trzech palenie jest zupełnie obce.
Co więc zrobić, by wybić młodzieży nałóg z głowy? Złoty środek wciąż jest pilnie poszukiwany...