Niestety, sporej części kierowców - także w Płocku i regionie - nie zawsze się to udaje. W przypadku poważniejszych (lub kilku zsumowanych) wykroczeń bywa, że do zapłaty jest np. kwota kilku tysięcy złotych.
W tym roku maksymalna wysokość mandatu to 5000 zł, aż 10 razy więcej, niż jeszcze trzy lata temu (było 500 zł)!
Część osób ze względu na sytuację materialną spłaca więc mandat na raty, ale w takim przypadku dłużej trzeba czekać na wykreślenie punktów karnych z ewidencji.
- Sprawcom wykroczeń dysponującym pieniędzmi na grzywnę punkty karne są wykreślane z ewidencji po roku od jej zapłaty. W stosunku zaś do sprawców, którym mandat rozłożono na raty, nastąpi to po roku od zapłaty ostatniej raty - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek, cytowany przez motofakty.pl.
Rzecznik zwrócił się do MSWiA oraz parlamentarnych komisji ustawodawczych o zmianę przepisów, by zmniejszyć zróżnicowanie obywateli i ich praw ze względu na ich sytuację majątkową.
- Zdaniem Rzecznika w przypadku osób spłacających mandat na raty roczny termin na wykreślenie punktów karnych z ewidencji powinien się liczyć nie od momentu zapłaty ostatniej raty, ale np. od momentu wystawienia mandatu lub daty wniosku o rozłożenie mandatu na raty - piszą motofakty.pl.
Do Biura RPO wpływa sporo skarg od kierowców ukaranych mandatami i z doliczonymi punktami karnymi, którzy wnioskują o raty.
Marcin Wiącek zwrócił się do do szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka o rozważenie podjęcia inicjatywy ustawodawczej, która rozwiązałaby problem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.