Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji szykuje duże zmiany dotyczące rekrutacji do służby w policji. Ma być łatwiej. Czy to zachęci ludzi do wstępowania w szeregi tej formacji? Takie nadzieje mają pomysłodawcy tych modyfikacji.
Testy sprawnościowe po nowemu
Nie od dziś wiadomo, że brakuje ludzi do pracy w policji. Dlatego przełożeni mundurowych dwoją się i troją, aby to zmienić. Część osób, mimo że marzy o pracy w mundurze, nie staje do rekrutacji, ponieważ obawia się testu sprawnościowego. Już wiadomo, że te zostaną zmodyfikowane. Będzie prościej podołać temu zadaniu. Jakie zadania znikną z obowiązkowej do przejścia listy, a które zostaną?MSWiA w rozporządzeniu proponuje, aby wprowadzić cztery próby sprawnościowe. Do wykonania będzie:
- rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg;
- siady z leżenia na plecach w czasie 30 s;
- bieg ze zmianą kierunku;
- bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 s.
Resort tłumaczy, że projektując zmiany, brano pod uwagę badania dotyczące aktywności fizycznej Polaków.
Czytaj również: Szukasz pracy? Zobacz najnowsze oferty Powiatowego Urzędu Pracy. W tej branży można zarobić nawet 6 tysięcy
Nowe standardy przyciągną ludzi do pracy w policji? Związki zawodowe przeciwne
Zmiany te zostały negatywnie ocenione przez Zarząd Główny NSZZ Policjantów. - Nasze stanowisko jest niezmienne – żadnego obniżania standardów sprawności fizycznej i psychofizycznej. To są najważniejsze elementy pracy policjanta i nie powinny być one luzowane. Rozporządzenie tworzy furtkę do przyjmowania jak najwyższej liczby kandydatów, bez względu na ich jakość. Trzeba tu podkreślić, że już teraz ze szkolenia podstawowego rezygnuje 300 osób. To znaczy, że zostały przyjęte na nie niewłaściwe osoby - stwierdził Andrzej Szary, z biura prasowego Zarządu Głównego.
Oczywiście możemy rozmawiać o tym, czy funkcjonariusze zajmujący się np. cyberbezpieczeństwem mogą mieć poluzowane wymagania. Pewnie tak, bo najprawdopodobniej oni nigdy nie wyjdą na ulicę i swoją służbę będą pełnić zza biurka
- dodał.
Zdaniem związku, argument z pozyskaniem jak największej liczby kandydatów do służby w policji oraz uzupełnieniem wakatu jest najgorszym z możliwych.
Komenda Główna Policji tłumaczy, że nowy test sprawności fizycznej nie tylko nie obniża kryteriów wymagań w zakresie sprawności fizycznej kandydatów, ale również lepiej przygotuje przyszłych funkcjonariuszy do wymagających zadań służbowych.
- Przedmiotowy test umożliwi wszechstronną ocenę zdolności fizycznej kandydata, co odpowiada wymaganiom służby w policji. Składa się z elementów sprawdzających różne komponenty sprawności fizycznej, takie jak siła, szybkość, koordynacja i wytrzymałość, które są niezbędne w służbie - przekonuje biuro prasowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.