reklama

Miód pomarańczowy - sprzymierzeniec łasuchów

Opublikowano:
Autor:

Miód pomarańczowy - sprzymierzeniec łasuchów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJuż samo wyobrażenie miodu pomarańczowego sprawia, że robi nam się cieplej na duszy i sercu. Gatunek ten swoim orzeźwiającym, cytrusowym smakiem przenosi nas momentalnie do gorących krajów, w których słońce świeci przez cały rok, a na tle bezchmurnego nieba kwitną przepiękne drzewka pomarańczowe.

Już samo wyobrażenie miodu pomarańczowego sprawia, że robi nam się cieplej na duszy i sercu. Gatunek ten swoim orzeźwiającym, cytrusowym smakiem przenosi nas momentalnie do gorących krajów, w których słońce świeci przez cały rok, a na tle bezchmurnego nieba kwitną przepiękne drzewka pomarańczowe.

Najbardziej słoneczny ze wszystkich miodów
Miód z kwiatów pomarańczy produkowany jest głównie we Włoszech, na południu Hiszpanii oraz w Grecji. Charakteryzuje go jasna, herbaciana lub słomkowożółta barwa oraz świeży, kwiatowy aromat. Posiada on bardzo przyjemny smak o łagodnie cytrusowej nucie i ostrym wykończeniu, dzięki któremu miód pomarańczowy zyskał miano jednego z najsmaczniejszych gatunków miodu na świecie.
Sprzymierzeniec łasuchów
Miód z kwiatów pomarańczy jest bardzo słodki (choć wyczuwalna są w nim także ostre i ziołowe nuty), dlatego też sprawdza się szczególnie jako składnik słodkich dań i deserów owocowych. Nawet niewielki jego dodatek sprawia, że ciasta, jogurty, lody czy letnie napoje nabierają unikalnego charakteru. Miód pomarańczowy doskonale przełamuje smak w daniach wytrawnych, np. jako składnik sosów słodko-kwaśnych. Należy jednak pamiętać, że jest on niezwykle wrażliwy na wysokie temperatury, dlatego też, dla zachowania jego właściwości, należy trzymać go w chłodnym miejscu i spożywać na zimno. Jeśli jednak zależy nam głównie na walorach smakowych miodu, z powodzeniem możemy go wykorzystać, przygotowując zimowe grzańce i aromatyczne, korzenne herbaty.
Magdalenki z miodem pomarańczowym i orzeźwiającym masełkiem
Składniki na magdalenki:
3/4 szklanki mąki pszennej
1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
szczypta soli
2 duże jajka
1/3 szklanki cukru
2 łyżeczki cukru waniliowego
2 łyżki miodu pomarańczowego
1/2 łyżeczki startej skórki pomarańczowej
5 łyżek masła + odrobina do wysmarowania formy
forma do magdalenek
Składniki na masło pomarańczowe:
1/2 szklanki miodu pomarańczowego
1/4 kubka miękkiego masła
1/4 łyżeczki startej skórki pomarańczowej
1/4 łyżeczki startej skórki cytrynowej
Masło topimy w rondelku na małym ogniu i odstawiamy na bok do wystudzenia. Do średniej wielkości miski wsypujemy mąkę, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną oraz sól. W drugiej misce ubijamy jajka wraz z cukrem i cukrem waniliowym aż do uzyskania gęstej, jasnej masy. Rozprowadzamy miód w masie jajeczno-cukrowej, dodajemy skórkę pomarańczową oraz suche składniki i delikatnie mieszamy. Dodajemy wystudzone masło i zagniatamy ciasto. Następnie przykrywamy miskę z ciastem folią spożywczą i wkładamy do lodówki na co najmniej 3 godziny (a nawet na całą noc).
Rozgrzewamy piekarnik do 200 °C. Smarujemy formę masłem, napełniamy każdą z foremek ciastem i pieczemy 10-15 minut na środkowym poziomie piekarnika. W tym czasie przygotowujemy masło pomarańczowe. Łączymy wszystkie składniki i miksujemy około minutę na najniższych obrotach miksera.
Magdalenki podajemy na ciepło z kleksem masła pomarańczowego. Smacznego!

Więcej na temat tego miodu przeczytacie na https://www.miodoterapia.pl/rodzaje-miodow/miod-pomaranczowy/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE