Reklama

Mnóstwo atrakcji na Jarmarku Świętego Jakuba. Sprawdź, dlaczego warto się wybrać

Opublikowano:
Autor:

Mnóstwo atrakcji na Jarmarku Świętego Jakuba. Sprawdź, dlaczego warto się wybrać - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncerty gwiazd takich jak Sarsa czy zespół Łzy oraz inscenizacja Hołdu Ruskiego to jedne z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku świętego Jakuba w Gostyninie. Odbędzie się on w dniach 22-23 lipca.

Koncerty gwiazd takich jak Sarsa czy zespół Łzy oraz inscenizacja Hołdu Ruskiego to jedne z największych atrakcji tegorocznego Jarmarku świętego Jakuba w Gostyninie. Odbędzie się on w dniach 22-23 lipca.

Wydarzenie to odbywać się będzie na gostynińskim zamku i w jego otoczeniu. Jest to największa miejska impreza od 2015 roku. Organizatorzy tegorocznego Jarmarku św. Jakuba to Miejskie Centrum Kultury, Agencja Rozwoju i Promocji Zamek, Urząd Miasta Gostynina i Towarzystwo Miłośników Ziemi Gostynińskiej. Dwa lata temu na Jarmarku pojawiło się około 3 tysięcy gości. Oprócz mieszkańców Gostynina przybyli goście z Kutna, Płocka i innych miast Północnego Mazowsza. W ubiegłym zaś roku imprezę odwiedziło ponad 5,5 tysiąca ludzi. Organizatorzy mają nadzieję, że i w tym roku liczba gości znacznie się zwiększy.

Na jarmarku świętego Jakuba będą wyznaczone 4 strefy: historyczna, muzyczna i koncertowa, handlu oraz dziecięca. W pierwszej z nich charakterystycznym elementem będzie Hołd Pruski oraz panel dyskusyjny poświęcony jego tematyce. W strefie muzyczno-koncertowej zaaranżowano dużą scenę. To na niej będą występować gwiazdy. Strefa handlu charakteryzować się będzie wystawą wyrobów artystycznych, rzemieślniczych, kolekcjonerskich. Tutaj znajdziemy sprzedawców pamiątek a także przysmaków regionalnych i tradycyjnych oraz lokalnych produktów. Ostatnia strefa przewidziana dla najmłodszych uczestników Jarmarku będzie bogata w takie atrakcje jak warsztaty zawodów dawnych i ginących tradycji, konkursy plastyczne, gry i zabawy.

W sobotnie południe Teatr Wagabunda zabierze wszystkich chętnych w podróż do Starej Zagrody. Tam przygotowane zostaną stanowiska, na których będziemy mogli podziwiać prace gospodarskie – szatkowanie i kiszenie kapusty, młócenie i mielenia ziarna, wyrabianie garnków.

Na 16.00 zaplanowana została niezwykle widowiskowa inscenizacja Hołdu Ruskiego. 29 października 1611 roku w Warszawie car Wasyl IV Szujski klęcząc na kolanach, ucałował dłoń Zygmunta III Wazy, obiecując, że nigdy już jego rodzina nie podniesie ręki na Polskę. Po zakończeniu inscenizacji odbędzie się w zamku gostynińskim panel dyskusyjny, podczas którego dowiedzieć się będzie można, dlaczego wydarzenie z 29 października 1611 roku rekonstruowane jest w Gostyninie, chociaż odbywało się w Warszawie. Panel poprowadzi znawca historii naszego regionu dr Marian Chudzyński. 

Na antresoli sali kolumnowej gostynińskiego zamku prezentowana będzie przez cały czas trwania Jarmarku wystawa starych fotografii prezentujących Gostynin z XIX i początku XX wieku. Ekspozycja przygotowana została przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina.

Sobotni wieczór zakończy się pod znakiem muzyki. O 18.00 na podzamczu wystąpi reggae'owa formacja Nowa Kultura. Po niej, około 20.00 zagra Sarsa – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, która w 2015 roku zadebiutowała piosenką ,,Naucz mnie”. Na zakończenie pierwszego dnia Jarmarku Świętego Jakuba (około 22.00) na podzamczu zaprezentuje się znana doskonale miłośnikom polskiego pop-rocka grupa „Łzy”, której przebój „Oczy szeroko zamknięte” zrobił furorę zarówno w radiu i telewizji, jak i w internecie. 

W niedzielę około 14.00 rozpocznie się prezentacja młodych gostynińskich talentów. Będą pokazy taneczne, fitness i wiele innych. A także pokaz ratownictwa medycznego z wykorzystaniem defibrylatora AED. Dzień zakończy się występem kabaretu 44-200.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE