reklama
reklama

Niezwykły eksponat w Płockim muzeum. "Ze specjalnymi pozdrowieniami od oddziału historii"

Opublikowano:
Autor:

Niezwykły eksponat w Płockim muzeum. "Ze specjalnymi pozdrowieniami od oddziału historii" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościDo płockiego Muzeum Mazowieckiego trafił ciekawy eksponat. Została wykonana przez więźniów z metalu, służącego do budowy samolotów z czasów II wojny światowej. Historia tego eksponatu jest jednak o wiele dłuższa...
reklama

Dział historii Muzeum Mazowieckiego zaprezentował nowy nabytek z czasów II wojny światowej. To aluminiowa walizka, którą otrzymał Karol Pietrzak, przetrzymywany w obozach koncentracyjnych - m.in. w Auschwitz-Birkenau.

- W styczniu 1945 r. niemieccy żołnierze w pośpiechu opuszczali Płock. Rankiem 21 stycznia w Płocku pojawiły się radzieckie czołgi. Kończyła się wojna, a do domu zaczęli wracać żołnierze, więźniowie, przymusowi przesiedleńcy. Wśród nich był Karol Pietrzak – najpierw więziony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, nr obozowy 175 145. Po ewakuacji obozu przeniesiony do Sachsenhausen, nr obozowy 115 798, a następnie do Buchenwaldu, nr więźnia 96 960. 

reklama

- podają w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Osadzony tułaczkę po niemieckich obozach zakończył w górach Hertzu. To tam został przymusowo zatrudniony w fabryce samolotów, w zakładzie, który prawdopodobnie był przeniesiony przez wycofujących się z Mielca okupantów.

- Gdy obóz wyzwolili Amerykanie, Karol Pietrzak wyposażony w prezent od współwięźniów – walizkę wykonaną z aluminium służącego do wyrobów elementów do produkcji samolotów – wyruszył w drogę powrotną do Polski. 

- podają muzealnicy.

Ten niezwykły eksponat trafił właśnie do Płocka i do zbiorów mieszczącego się przy ul. Tumskiej Muzeum Mazowieckiego. - To bardzo ciekawy obiekt, ze specjalnymi pozdrowieniami od działu historii - piszą na profilu facebookowym muzeum.

reklama

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama