Reklama

Oddali hołd poległym mieszkańcom

Opublikowano:
Autor:

Oddali hołd poległym mieszkańcom - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś rano spod Urzędu Miasta Gostynina ruszył orszak w stronę tablicy przy ulicy Floriańskiej, aby uczcić tragiczną rocznicę stracenia dziesięciu gostyninian. Zebrani przed tablicą, z burmistrzem Pawłem Kalinowskim na czele zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym. Następnie gospodarz miasta przypomniał, jak ważne jest uczczenie pamięci tych, którzy zostali przez Niemców rozstrzelani, w historii Gostynina.

Dziś rano spod Urzędu Miasta Gostynina ruszył orszak w stronę tablicy przy ulicy Floriańskiej, aby uczcić tragiczną rocznicę stracenia dziesięciu gostyninian. Zebrani przed tablicą, z burmistrzem Pawłem Kalinowskim na czele zapalili znicze i oddali hołd pomordowanym. Następnie gospodarz miasta przypomniał, jak ważne jest uczczenie pamięci tych, którzy zostali przez Niemców rozstrzelani, w historii Gostynina. 

Przypomnijmy, że wczoraj w godzinach popołudniowych została zamontowana tablica pamięci przypominająca dramatyczną historię z 15 czerwca 1941r. Zdarzenie to opisane jest na stronie forum historycznego "11 czerwca 1941 roku niemiecka policja (Schutzpolizei) aresztowała w Gostyninie 105 Polaków (..) powodem było rzekome zabójstwo niemieckiego żandarma pod Ciechomicami. W niedziele z aresztu wyłoniono 20 osób związano ich trójkami i zaprowadzono przed bożnicę na ul Floriańskiej. Na plac spędzono Polaków, przyszli również Niemcy traktując to jak darmowe widowisko. Odczytano 10 nazwisk stawiając ich pod murkiem pozostałych odprowadzono na bok. Przed każdym ze skazańców umieszczono dwóch żandarmów (jeden klęczał, drugi stał) i na rozkaz dowodzącego dokonano egzekucji".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE