Reklama

Reklama

Oddali hołd rozstrzelanym w 1939 r.

Opublikowano: śr, 4 gru 2019 14:54
Autor:

Oddali hołd rozstrzelanym w 1939 r. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek odbyły się obchody 80. rocznicy rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez hitlerowców 1 grudnia 1939 roku. Uroczystości trwały przy tablicy zamieszczonej na budynku Komendy Powiatowej Policji, później przeniosły się do Woli Łąckiej oraz Szkoły Podstawowej w Emilianowie.

Reklama

W poniedziałek odbyły się obchody 80. rocznicy rozstrzelania Mieszkańców Gostynina i Ziemi Gostynińskiej przez hitlerowców 1 grudnia 1939 roku. Uroczystości trwały przy tablicy zamieszczonej na budynku Komendy Powiatowej Policji, później przeniosły się do Woli Łąckiej oraz Szkoły Podstawowej w Emilianowie.

- Bohaterstwo, to postawa ludzi wyjątkowych, cechujących się patriotyzmem. Taki był Henryk Jóźwiak, oficer Ruchu Oporu AK, dowódca Obwodu Ruchu Oporu Armii Krajowej "Rybitwa" - mówił burmistrz Paweł Kalinowski.

Jak informuje Urząd Miasta, po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy tablicy uczestnicy zostali z dworca PKS przewiezieni do Woli Łąckiej, gdzie w 1939 roku 29 mieszkańców Ziemi Gostynińskiej zostało w lesie rozstrzelanych strzałem w potylicę i zakopanych. Miejsce zbrodni zostało zamaskowane i dzięki przypadkowej obecności robotnika drogowego Ignacego Lewandowskiego odnalezione.

Wśród zgładzonych byli: burmistrz Gostynina Michał Jarmoliński, poseł Andrzej Czapski, pracownicy urzędów: Stefan Dąbski, Jerzy Kaszyński i Otton Rudziński, nauczyciele: Wacław Ciećwierz, Józef Ozdowski, Seweryn Stobnicki i Bronisław Wiśniewski, komendant policji Marian Budzyński, księża: Antoni Dubas, Stanisław Krystosik i Kazimierz Stankiewicz, adwokat, prezes klubu sportowego "Mazur" Mieczysław Święcicki, dyrektor Banku Komunalnego:Władysław Dąbrowski, inżynier leśnik Kazimierz Zakrzewski, kupcy żydowscy: Rafał Burak, Chil Majer Keller, Jakub Lejb Pińczewski i Abram Zając, kowale Jan i Wacław Lewandowscy, felczer i fryzjer:Franciszek Nowakowski, rolnicy Józef Kapturowski ze Zdworza i Antoni Krzewicki z Kozic oraz cztery osoby niezidentyfikowane.

Po zakończeniu części oficjalnej wszyscy udali się do Szkoły Podstawowej w Emilianowie, gdzie uczniowie tej szkoły zaprezentowali program słowno-muzyczny.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.