Reklama

Odsłonięcie obelisku poświęconego ofiarom Zbrodni Katyńskiej

Opublikowano:
Autor:

Odsłonięcie obelisku poświęconego ofiarom Zbrodni Katyńskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej, rozpoczęła się w dniu dzisiejszym (17 września br.) o godz. 10.00 przy Krzyżu Katyńskim i Pomniku Smoleńskim przy ul. Kutnowskiej. Wśród przybyłych gości byli m.in.: Senator Rzeczypospolitej Polskiej pan Marek Martynowski i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku pani Marlena Mazurska.

Uroczystość odsłonięcia obelisku poświęconego pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej, rozpoczęła się w dniu dzisiejszym (17 września br.) o godz. 10.00 przy Krzyżu Katyńskim i Pomniku Smoleńskim przy ul. Kutnowskiej. Wśród przybyłych gości byli m.in.: Senator Rzeczypospolitej Polskiej pan Marek Martynowski i kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Płocku pani Marlena Mazurska.

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego przez zebranych uczestników i Chór Miejski "Arce Cantores" pod kierownictwem Michała Pilichowicza.

Następnie głos zabrał wójt Edmund Zieliński, który przypomniał zebranym o wydarzeniach w Katyniu, a burmistrz Paweł Kalinowski w swoim wystąpieniu powiedział: "Doskonale pamiętamy dzień 10 kwietnia 2010 roku, kiedy lecąca samolotem specjalnym TU-154M z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Lechem Kaczyńskim i Jego małżonką Marią Kaczyńską na czele 94 osobowa delegacja państwowa miała wziąć udział w upamiętnieniu 70. rocznicy popełnionej w Katyniu zbrodni".

Historię tamtych czasów przypomniał też Nadleśniczy pan Jacek Liziniewicz.

Po wystąpieniach, modlitwę w miejscu pamięci odmówili i poświęcenia obelisku dokonali ks. Andrzej Rutkowski proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie i ks. Piotr Obolewski proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Białotarsku.

Kolejnym punktem programu było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przez delegacje.

Przypomnijmy, że 16 lipca na terenie posesji gostynińskiego rzeźbiarza Tadeusza Biniewicza odbyła się pierwsza część uroczystości, a mianowicie włożenie do urny tekstu certyfikatu i woreczków z ziemią z Katynia i Miednoje przez burmistrza Pawła Kalinowskiego, Nadleśniczego Jacka Liziniewicza oraz wójta Edmunda Zielińskiego.

Obelisk znalazł się w miejscu swego przeznaczenia, pamiętajmy o tym szczególnym miejscu i tych, którzy poświęcili swoje życie Ojczyźnie.

Źródło: UM Gostynin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE