reklama
reklama

Orlen chce przybliżyć kulturę krajów, z których pochodzą pracownicy budujący Olefiny

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Orlen chce przybliżyć kulturę krajów, z których pochodzą pracownicy budujący Olefiny - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW Płocku i okolicach jest obecnie kilka pracowników z różnych regionów świata, w tym m.in. Turcji. Szczyt ma przypaść na lato 2024 roku, kiedy to do Płocka ma przyjechać nawet 6 tysięcy zagranicznych pracowników. Orlen wraz z Książnicą Płocką organizuje wydarzenie "Spotkania z kulturą", w ramach której przybliżane będą zwyczaje i kultura krajów, z których pochodzą pracownicy. Jako pierwsza zostanie przybliżona kultura Turcji - częstego kierunku wakacji Polaków, ale w formie takiej, jakiej nie poznamy podczas wypoczynku na "all inclusive".
reklama

Wydarzenie jest częścią kampanii informacyjnej o inwestycji Kompleksu Olefin III oraz programu „ORLEN odpowiedzialnym sąsiadem”. Podczas spotkań będzie przybliżana literatura i kultura krajów, z których pochodzą pracownicy. Opowiadać będa eksperci, zaś pracownicy budujący Olefiny III przeczytają fragmenty dzieł w ojczystym języku. Tytuł pierwszego spotkania to „Turcja – miejsce wielu kontrastów i paradoksów”. Gościem specjalnym będzie prof. Agnieszka Ayşen Kaim, polska turkolożka, orientalistka tureckiego pochodzenia, tłumaczka języka tureckiego. Specjalizuje się w opowieściach z kręgu Bliskiego Wschodu. Jako badaczka zajmuje się literaturą ustną, epiką i teatrem tradycyjnym Bliskiego i Środkowego Wschodu, kinematografią turecką, konwersją i tożsamościami transkulturowymi w Imperium Osmańskim

reklama

- Obecnie kojarzona z atrakcyjną destynacją turystyczną Turcja może poszczycić się także bardzo ciekawą historią, złożoną etnicznie kulturą i silną pozycją geopolityczną. Moja fascynacja Turcją wynika nie tylko z tureckich korzeni, ale także z mojej pracy jako badaczki, tłumaczki i akademiczki, która wciąż sama próbuje  zrozumieć Turcję i pomóc innym w jej zrozumieniu. Bez sympatii do tego kraju jako badacz nie udźwignęłabym tego zadania, i jednocześnie, jako obserwator nie poprzestaję na powierzchownym spojrzeniu niecierpliwego konsumenta - turysty. Opowiem o genach tej kultury, o tym, jakie przeszła przeobrażenia zanim z plemiennego państewka stała się Imperium Osmańskim, a potem Republiką Turcji. Podejmę próbę przybliżenia, co to znaczy być Turkiem i czy warto uczyć się języka tureckiego, i czy pijąc kawę po turecku i jedząc słodką baklawę, można doświadczyć stanu beztroskiej przyjemności. Nie musicie się ze mną zgodzić, bo ilu badaczy, tyle Turcji – zaprasza na spotkanie prof. Agnieszka Ayşen Kaim.

reklama

Następnie tureccy pracownicy przeczytają fragmenty literatury w ojczystym języku - teksty będą przetłumaczone na język polski, na sali będzie też tłumacz.

- Zależy nam na tym, żeby to były spotkania, w czasie których naprawdę będziemy wzajemnie poznawać swoją kulturę. Chcemy też zaprezentować Płock, jego historię, najciekawsze miejsca. I tego też oczekujemy względem gości – poznania ich kultury, literatury, często przecież dla nas egzotycznej. Z dajemy sobie sprawę, że będzie się to działo stopniowo, nie wszystko na raz. Najważniejsze jest spotkanie, wzajemne poznanie, w ten sposób stworzymy grunt pod to, żeby przybysze dobrze czuli się w naszym mieście, a mieszkańcy Płocka otwierali się na kulturę innych krajów.  – powiedziała Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej.

reklama

Organizatorzy przygotowali na zakończenie drobny poczęstunek.

Pierwsze „Spotkanie z kulturą” odbędzie się 28 listopada (wtorek) o godz. 17.00 w Mediatece „eMka” Książnicy Płockiej im. Wł. Broniewskiego przy ul. Kościuszki 3b. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Przy budowie instalacji Olefin III zatrudnieni są pracownicy wielu narodowości: Koreańczycy, Hiszpanie, Hindusi, Malezyjczycy, Pakistańczycy, Turcy, Filipińczycy oraz przedstawiciele Turkmenistanu.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama