Reklama

Reklama

ORLEN przejął produkcję polietylenu od Basell Orlen Polyolefins. Koncern chce rozbudować instalację w Płocku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

ORLEN przejął produkcję polietylenu od Basell Orlen Polyolefins. Koncern chce rozbudować instalację w Płocku - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Europie Środkowej rośnie popyt na polietylen niskiej gęstości, a mówiąc zrozumiałym językiem produkt pozwalający wytworzyć folie, worki, kanistry, opakowania żywności czy kable. PKN ORLEN sfinalizował przejęcie części biznesu należącej do największego krajowego wytwórcy tworzyw sztucznych – spółki Basell Orlen Polyolefins. Koncern odpowiada teraz za 30 proc. krajowej produkcji.

Reklama

Do przejęcia spółki Basell Orlen Polyolefins konieczne było uzyskanie zgód urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii. Basell Orlen Polyolefins to wspólne przedsięwzięcie PKN ORLEN i LyondellBasell Industries, w którym posiadają one po 50 proc. udziałów.

Polietylen niskiej gęstości, czyli LDPE, to produkt w pełni podlegający recyclingowi, który odgrywa ważną rolę w gospodarce obiegu zamkniętego. Jest to polimer powszechnie stosowany do produkcji wyrobów konsumenckich i przemysłowych. Po przejęciu Basell Orlen Pylyolefins PKN ORLEN będzie jedynym jego wytwórcą w Polsce i pokryje ok. 30 proc. zapotrzebowania. 

- Uważnie obserwujemy otoczenie i widzimy, że na światowych rynkach popyt na produkty petrochemiczne dynamicznie rośnie. Według prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. To dla nas duża szansa. Chcemy mieć jak największy udział w tym perspektywicznym biznesie, bo to pozwoli nam w szybkim tempie zwiększać zyski. Transakcja, którą sfinalizowaliśmy, otwiera przed nami takie możliwości. Analizujemy także projekt, którego realizacja umożliwiłaby nam rozszerzenie portfolio o kolejny produkt petrochemiczny i umocniła naszą pozycję jako czołowego producenta w Europie. W przyszłości to właśnie ten obszar naszej działalności ma generować połowę zysków pochodzących z przerobu ropy naftowej – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W Europie Środkowo-Wschodniej to właśnie Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE, a koncern szacuje, że w najbliższych latach zapotrzebowanie na surowiec jeszcze wzrośnie. 

- Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej to blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton, w czym PKN ORLEN będzie miał znaczący udział - wylicza biuro prasowe koncernu.

PKN ORLEN będzie wytwarzał 100 tys. ton rocznie. Koncern pracuje nad rozbudową instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie w Płocku. Koncern podpisał w ubiegłym roku umowę na licencję i projekt bazowy ze światowym liderem technologii polimerowych, spółką LyondellBasell.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy