Reklama

Reklama

PKN ORLEN chce przejąć kolejną farmę wiatrową. Umowa podpisana

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/materiały prasowe

PKN ORLEN chce przejąć kolejną farmę wiatrową. Umowa podpisana  - Zdjęcie główne

foto poglądowe/materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncern kupił od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych trzy farmy wiatrowe o łącznej mocy 90 MW. Po tej transakcji Grupa ORLEN będzie posiadała w Polsce 353 MW mocy zainstalowanych w energetyce wiatrowej. Do zrealizowania transakcji konieczna jest jeszcze zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Reklama

PKN ORLEN sukcesywnie powiększa swój portfel odnawialnych źródeł energii. Po tej transakcji koncern będzie czwartym graczem na polskim rynku pod tym względem. 

- Przejmując kolejne farmy  stajemy się jednym z największych graczy na polskim rynku lądowej energetyki wiatrowej. Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności. Inwestycja na Pomorzu to kolejny krok do budowy nowoczesnego koncernu multienergetycznego i osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 roku – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Przejęte farmy znajdują się w miejscowościach Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Do zakończenia transkacji konieczna jest jeszcze zgoda UOKiK. 

- Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat - informuje biuro prasowe ORLENU.

Po przeprowadzonej akwizycji Grupa ORLEN będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Koncern zapowiada, że w najbliższej dekadzie zainwestuje 47 mld złotych w w nisko- i zeroemisyjne źródła energii.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy