Reklama

Reklama

PKN ORLEN podał wyniki za IV kwartał 2021 roku. Prezes Obajtek mówi o rekordzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

PKN ORLEN podał wyniki za IV kwartał 2021 roku. Prezes Obajtek mówi o rekordzie - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ponad 3 miliardy złotych zysku netto w IV kwartale 2021 roku i ponad 10 mld zysku netto w całym 2021 roku zanotowała Grupa ORLEN. - - Skutecznie realizujemy założenia strategii, rozwijając i jednocześnie wykorzystując potencjał całej Grupy ORLEN. W połączeniu z efektywnym zarządzaniem przynosi to oczekiwane rezultaty - mówi prezes Daniel Obajtek.

Reklama

Jak co kwartał PKN ORLEN poinformował o wynikach finansowych. Tym razem koncern podsumował ostatni kwartał 2021 roku, ale i cały rok. Koncern chwali się rekordowymi zyskami. 

- Skutecznie realizujemy założenia strategii, rozwijając i jednocześnie wykorzystując potencjał całej Grupy ORLEN. W połączeniu z efektywnym zarządzaniem przynosi to oczekiwane rezultaty. Rekordowe wyniki, które osiągnęliśmy w 2021 roku, to efekt naszej właściwej decyzji o dywersyfikacji działalności. Konsekwentnie inwestujemy w nasz podstawowy biznes, jednocześnie mocno angażując się w rozwój nowych obszarów, a to przekłada się na konkretne korzyści. Mamy silne fundamenty finansowe i jesteśmy dobrze przygotowani na strategiczne wyzwania. To przede wszystkim budowa zintegrowanego koncernu multienergetycznego, który będzie liderem transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Wypracowany w minionym roku zysk przyczyni się do realizacji naszych kolejnych inwestycji, w tym w nisko- i zeroemisyjną energetykę. Będą one wzmacniać pozycję koncernu na międzynarodowym rynku, budując jego trwałą wartość dla akcjonariuszy i siłę polskiej gospodarki – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W IV kwartale 2021 roku Grupa ORLEN wypracowała:

 • EBITDA LIFO na poziomie 4,3 mld zł, wyższą o 1,5 mld zł (r/r), 
 • Zysk netto w wysokości 3,2 mld zł, wyższy o 3,2 mld zł (r/r),
 • Przychody na poziomie 41,2 mld zł, wyższe o 78% (r/r), 
 • Sprzedaż w wysokości 10,6 mt, wyższa o 7% (r/r).

W całym 2021 roku Grupa ORLEN wypracowała: 

 • EBITDA LIFO na poziomie 14,2 mld zł, wyższą o 5,8 mld zł (r/r),
 • Zysk netto w wysokości 10,2 mld zł, wyższy o 11,5 mld zł (r/r),
 • Przychody na poziomie 131,6 mld zł, wyższe o 53% (r/r),
 • Sprzedaż w wysokości 38,9 mt, wyższą o 2% (r/r).
EBITDA LIFO to zysk  przed odsetkami, opodatkowaniem i amortyzacją

Jak rozkładają się zyski ORLENU w IV kwartale? 

 • segment rafineryjny 2,1 mld zł EBITDA LIFO,
 • segment petrochemiczny 1,4 mld zł EBITDA LIFO,
 • segment energetyki 248 mln zł zł EBITDA LIFO,
 • segment detaliczny 572 mln zł EBITDA LIFO, 
 • segment wydobycia 185 mln zł EBITDA LIFO. 

- PKN ORLEN w 2021 roku umocnił swoją pozycję i utrzymał wskaźniki finansowe na bezpiecznym poziomie. Koncern wygenerował przepływy z działalności operacyjnej w wysokości 13,4 mld zł, utrzymując ratingi inwestycyjne: BBB- perspektywa pozytywna przyznany przez Agencję Fitch Ratings oraz Baa2 perspektywa pozytywna przyznany przez Agencję Moody's. Poziom zadłużenia netto zmniejszył się o blisko 1 mld zł i wyniósł na koniec roku 12,2 mld zł. Wyemitowane zostały obligacje korporacyjne o łącznej wartości 1 mld zł, a także zielone euroobligacje o wartości 500 mln euro, z których środki będą przeznaczone na finansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii - informuje koncern. 

W podsumowaniu roku PKN ORLEN wskazuje na dalsze budowanie koncernu multienergtycznego oraz na uruchomienie Centrum Badawczo Rozwojowego w Płocku, podpisanie porozumienie o współpracy z firmą Synthos ws. budowy małych i średnich reaktorów jądrowych, a także rozpoczęcie budowy instalacji Olefin.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy