Najstarsza szkoła w Polsce będzie miejscem eksperymentu Buffona. Już jutro, w Dniu Liczby „Pi”, przeprowadzony zostanie matematyczne doświadczenie.
- Wyywodzi się ono z popularnej w XVII wieku gry hazardowej. Opisał je w 1777 roku francuski matematyk Georges’a-Louis Leclerc, hrabia Buffon i przeszło do historii pod nazwą Igły Buffona. Choć eksperyment kojarzy się zwykle z czymś bardzo skomplikowanym, ten polegał na wykonaniu serii rzutów igłą na specjalnie przygotowaną planszę.
- tłumaczy Cezary Supeł, prezes zarządu Fundacji „Vivat Polonia!”, pomysłodawca przedsięwzięcia.
Liczba powtórzeń rzutu ma wpływ na dokładność szacowania wartości liczby ”Pi”. Im więcej powtórzeń, tym większe przybliżenie wartości.
- Zwykle używane jest to najpowszechniejsze 3.14, stąd też nieprzypadkowa jest data eksperymentu przypadająca na Dzień Liczby - dopowiada Supeł.
Organizatorzy chcą ustanowić rekord świata w ilości rzutów oraz uczestników eksperymentu. Do udziału zaprosili uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie tylko z Płocka, ale także całego województwa mazowieckiego.
W doświadczeniu wziąć udział mogą również szkoły z całej Polski, a nawet wszyscy chętni w swoich domach, postępując zgodnie z przygotowaną procedurą postępowania.
- Igła została zastąpiona wykałaczką, a w przypadku najmłodszych uczestników nawet patyczkiem higienicznym, bo wiadomo, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Planszę oraz kartę wyników można pobrać ze strony Małachowianki – odsyła pomysłodawca eksperymentu.
Wystarczy pobrać materiały, wydrukować i … dobrze się bawić - nie zapominając przesłać swoich wyników organizatorom.
Głównym celem eksperymentu Buffona jest popularyzacja nauki, a szczególnie matematyki poprzez zabawę.
Wydarzenie patronatem honorowym objęli marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, prezydent Płocka, Andrzej Nowakowski oraz starosta płocki, Sylwester Ziemkiewicz.
Szczegółowe informacje oraz potrzebne materiały dostępne są na stronie malachowianka.edu.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.