Reklama

Podsumowanie policyjnych działań "Telefony"

Opublikowano:
Autor:

Podsumowanie policyjnych działań "Telefony" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 18 września gostynińscy policjanci przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Telefony”. Głównym celem akcji było egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

18 września gostynińscy policjanci przeprowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Telefony”. Głównym celem akcji było egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Działania ukierunkowane były na zintensyfikowanie kontroli kierowców, którzy podczas jazdy korzystają z telefonu komórkowego, trzymając go w ręku. W myśl przepisów Prawa o ruchu drogowym, które jednoznacznie mówi w art. 45 ust.2 pkt.1: kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierowca musi liczyć się z mandatem w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych.

Funkcjonariusze podczas działań zwracali również uwagę kierujących na skutki korzystania podczas jazdy z telefonu komórkowego. Kierując samochodem powinniśmy być w pełni skupieni na jeździe. Korzystanie z telefonu w czasie jazdy nie sprzyja skupieniu się w pełni na drodze i szybkim reakcjom. Wybieranie numeru, pisanie lub odbieranie sms-a oznacza konieczność oderwania wzroku od tego, co dzieje się na drodze. Wówczas kierowca potrafi przejechać nawet kilkadziesiąt metrów bez żadnej kontroli otoczenia.

Dodatkowo trzymanie telefonu w jednej ręce oznacza oderwanie jej na pewien czas od kierownicy, a to z kolei może skutkować utratą kontroli nad pojazdem, co może być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Jeśli musimy przeprowadzić rozmowę, warto skorzystać z dozwolonych urządzeń – tj. zestawu głośnomówiącego lub słuchawki Bluetooth.

Źródło: KPP w Gostyninie

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE