Reklama

Pół roku bez składek. ZUS daje "ulgę na start"

Opublikowano:
Autor:

Pół roku bez składek. ZUS daje "ulgę na start" - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Półroczne prowadzenie firmy bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. To jedno z z rozwiązań dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, które wprowadza pakiet ustaw zwanych potocznie „Konstytucją Biznesu”. Co zrobić by załapać się na "Ulgę na start"?

Półroczne prowadzenie firmy bez konieczności opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. To jedno z z rozwiązań dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, które wprowadza pakiet ustaw zwanych potocznie „Konstytucją Biznesu”. Co zrobić by załapać się na "Ulgę na start"?

Pomysł wszedł w życie 30 kwietnia. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoby, które założą firmę ostatniego dnia kwietnia lub później, będą mogły przez pół roku nie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy po raz pierwszy podejmują działalność gospodarczą lub gdy minęło co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych od dnia ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej. Jest także dodatkowy warunek – firma nie może działać na rzecz byłego pracodawcy (a dokładnie pracodawcy na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym osoba wykonywała w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności). Z „ulgi na start” będzie mógł skorzystać także wspólnik spółki cywilnej. Uwaga! Rozwiązanie nie obejmuje pracowników firmy, zleceniobiorców oraz osób współpracujących. Zwolnienie z ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko osoby prowadzącej działalność.

Jak obliczać okres 6 miesięcy „ulgi na start”?

„Ulga na start” może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, to miesiąc ten wlicza się do 6 miesięcy trwania ulgi. Natomiast jeśli działalność gospodarcza rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to tego miesiąca nie wlicza się do okresu ulgi.

Składka zdrowotna

„Ulga na start” oznacza zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Co bardzo istotne, zmiana przepisów nie obejmuje ubezpieczenia zdrowotnego. W czasie korzystania z ulgi należy zatem zgłosić się do tego ubezpieczenia na druku ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się cyframi 05 40. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłaca się od zadeklarowanej kwoty, jednak nie może być niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (w 2018 r. jest to kwota 3554,93 zł). Składka wynosi 9% podstawy wymiaru (w 2018 r. najniższa składka wynosi 319,94 zł), jest miesięczna i niepodzielna, tzn. opłaca się ją w pełnej wysokości niezależnie od ilości dni podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu w miesiącu. W okresie „ulgi na start” można zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego także członków rodziny. Nie podnosi to wysokości składki, a do zgłoszenia wymagane jest wypełnienie druku ZUS ZCNA. Zwolnienia z obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne są dostępne na stronie www.zus.pl.

Co po „uldze na start”?

Po 6 miesiącach „ulgi na start” (albo wcześniej, gdy przedsiębiorca postanowił skrócić ten okres) należy wyrejestrować się z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 40. Po okresie ulgi można skorzystać jeszcze z dwuletniego okresu preferencyjnych zasad opłacania składek tzw. małego ZUS. Składki są wtedy niższe, ponieważ można je opłacać od zadeklarowanej kwoty nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia. Aby z niego skorzystać należy zgłosić się do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się  cyframi 05 70 (w przypadku prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy – z kodem 05 72). Okres opłacania niższych składek może trwać maksymalnie 24 miesiące kalendarzowe.

Więcej informacji o „uldze na start” oraz o preferencyjnych zasadach opłacania składek znajduje się na stronie www.zus.pl.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE