To ks. prałat Wiesław Morawski, który od 1973 r. przebywa w Brazylii, gdzie przez kilkadziesiąt lat był misjonarzem.
87-letni ksiądz choruje, jest na emeryturze. Od ponad 10 lat opiekuje się nim ks. Marek Figurski, również ksiądz diecezji płockiej. Ale mimo problemów zdrowotnych ks. Morawski nadal odprawia msze św. w Brazylii.
Wiesław Morawski pochodzi z parafii Sońsk w diecezji płockiej, ukończył LO w Ciechanowie. Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, święcenia kapłańskie przyjął 11 w 1961 r. Przez 12 lat był wikariuszem.
Gdy w Polsce przebywał Frederico Helmela, brazylijski biskup nowo utworzonej diecezji Guarapuava w stanie Paraná w Brazylii, poprosił o kapłanów – misjonarzy do pracy w jego diecezji, gdzie mieszkało pół miliona ludzi, a było zaledwie 32 księży.
- W 1973 r. ksiądz Wiesław i siedmiu innych kapłanów wypłynęło statkiem do Brazylii na dwuletni kontrakt w odmiennej rzeczywistości Ameryki Południowej - informuje Diecezja Płocka.
Po dwóch latach miał wrócić, ale miejscowi parafianie prosili, by został. I został.
- Misjonarz zbudował ponad 20 kaplic od podstaw i przeprowadził remonty innych kaplic. Sam projektował budowane kaplice, był kierownikiem tych budów. Zbudował kościół parafialny oraz trzy plebanie, również sam projektował, a także zakładał instalacje elektryczne w tych budynkach - wyliczają w Diecezji Płockiej.
Przez 6 lat był rektorem Niższego Seminarium Duchownego w diecezji Guarapuava. Napisał 5 książek o tematyce apologetycznej, sam je drukował i rozdawał darmo rodzinom w parafiach.
Ks. Morawski otrzymał medal Komisji Episkopatu Polski ds. Misji w kategorii „W dziele misyjnym – za wieloletnią ofiarną posługę na placówkach misyjnych”. Biskup płocki Szymon Stułkowski w grudniu osobiście zawiezie medal ks. Wiesławowi Morawskiemu do Brazylii.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.