Reklama

Pora na poświąteczne porządki. Co zrobić z choinką?

Opublikowano: pt, 5 sty 2018 16:00
Autor:

Pora na poświąteczne porządki. Co zrobić z choinką? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Święta już za nami, a teraz czas na porządki, a na ich czele pojawia się problem z choinką. W zależności od rodzaju tej dekoracji jego rozwiązania są różne. Co można zrobić z tymi żywymi w doniczkach? Co ze ściętymi? A co ze sztucznymi?

Święta już za nami, a teraz czas na porządki, a na ich czele pojawia się problem z choinką. W zależności od rodzaju tej dekoracji jego rozwiązania są różne. Co można zrobić z tymi żywymi w doniczkach? Co ze ściętymi? A co ze sztucznymi?

Wiele osób wybiera i kupuje choinki w doniczkach z myślą, że po świętach drzewko zostanie przesadzone do gruntu i dalej będzie rosnąć długo i szczęśliwie. Z pozoru wydaje się to całkiem logiczne i proste, jak jest w praktyce? O odpowiednich krokach, aby taka choinka miała dobry start mówił Piotr Jóźwiak z  firmy TAXUS prowadzonej od trzech pokoleń, a założonej w 1938 r. przez Bolesława Wituszyńskiego:

- Choinkę w donicy w domu trzymamy jak najkrócej, z dala od źródeł ciepła, w jasnym miejscu. Optymalny czas to do 10 dni. Później drzewko musimy zahartować, tzn. przestawić do pomieszczenia o temp. ok. 5-10 stopni Celsjusza i tak przetrzymać do momentu kiedy na dworze będą temperatury dodatnie. Wtedy roślinę wystawiamy w zaciszne miejsce, jeśli jest możliwość wsadzamy do gruntu podlewając wodą. Jeśli nie, trzeba zabezpieczyć bryłę korzeniową osłaniając donicę np. styropianem. Jeśli choinka wypuści w domu młode pędy, nie możemy jej wystawiać na zewnątrz do wiosny. Musimy ją przetrzymać w jasnym, chłodnym (ok. 5-10 stopni C) pomieszczeniu podlewając raz w tygodniu nieznaczną ilością wody. Choinki rok po wysadzeniu należy pielęgnować w szczególny sposób podlewając latem tylko wodą (nie nawozami) i cieniując przed upalnym słońcem.

Tak pielęgnowana choinka ma szansę wyrosnąć na piękne, niekiedy bardzo duże drzewo, z czym należy się liczyć wybierając dla niej miejsce.

Z zupełnie innym problemem borykają się właściciele drzewek sztucznych i ściętych. Odpowiedzialność za ich odbiór i wywóz spada na firmy zajmujące się zagospodarowaniem odpadów w poszczególnych gminach. O to jak należy z nimi postępować zapytaliśmy Julię Glapińską z Tonsmeier Centrum Sp. z o.o.:

- Pozbawione ozdób i stojaków żywe choinki należy umieścić w pojemnikach na odpady zielone lub zostawić w altanach, nie wrzucać do śmietników. Choinki z materiałów sztucznych wrzucamy do pojemnika z odpadami mieszanymi.

Co dzieje się później z naturalnymi drzewkami?

- Jadą do kompostowni gdzie dostają nowe życie w postaci biomasy - mówi Julia Glapińska.

A co jeśli nie korzystamy z usług takich firm? Czy drzewko można spalić w piecu lub na działce? Spalanie odpadów (a tak traktowana jest wyrzucona świąteczna choinka) w piecach jest niedozwolone. Grozi za to wysoki mandat wystawiony przez Straż Miejską lub gminną. Dla kogoś, kto ma ogród albo działkę, najlepszym wyjściem będzie wykorzystanie drzewka jako kompostu bądź na opał w piecu kominkowym przystosowanym do palenia drewnem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE