W 2025 roku mamy następujące dni wolne od pracy:
- 1 stycznia – Nowy Rok
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy
- drugi dzień Wielkiej Nocy
- 1 maja – Święto Państwowe
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 8 czerwca - Zielone Świątki
- 19 czerwca - Boże Ciało
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada – Wszystkich Świętych
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
- 24 grudnia - Wigilia Bożego Narodzenia
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia
- 6 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia
To w sumie 14 dni. Ale ta oficjalna lista może się skrócić o jeden dzień, a mianowicie o Zielone Świątki. To potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Wypada zawsze 49 dni od Niedzieli Wielkanocnej.
- Sejmowa komisja ds. petycji na początku lutego rozpatrzyła petycję o uchylenie Zielonych Świątek z listy dni wolnych od pracy. Posłowie rozpoczęli prace nad projektem dezyderatu, który zostanie skierowany do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej - informuje onet.pl.
Święto to zawsze wypada w niedzielę siedem tygodni po Wielkanocy, dlatego dla pracowników zmiana będzie praktycznie niezauważalna. Niedziela jest dniem wolnym od pracy, więc tak naprawdę w całej tej akcji chodzi o likwidację prawnego paradoksu, ponieważ wymiar czasu pracy i tak jest obniżany o 8 h za każde święto, przypadające w okresie rozliczeniowym w innym dniu niż niedziela.
A co z osobami, które pracują w niedziele i święta? Ewentualne zmiany nie wpłyną na ich prawo do otrzymania w zamian innego dnia wolnego od pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.