Nieco inny model działania, lecz cel wciąż ten sam - oszuści czyhający na naiwność i dobroduszność seniorów po raz kolejny dali o sobie znać. Wczoraj złodzieje próbowali wyłudzić od mieszkanki Gostynina 30 tys. zł, na szczęście kobieta zachowała czujność.
Wczoraj dyżurny gostynińskiej policji został powiadomiony przez mieszkankę Gostynina o próbie wyłudzenia pieniędzy metodą „na policjanta". Kobieta miała pobrać z konta bankowego trzydzieści tysięcy złotych i przekazać je w domu policjantowi.
Tym razem na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i powiedział, że dane konta bankowego, na którym kobieta ma oszczędności zostały bezprawnie ujawnione przestępcom. W celu ustalenia sprawców Policja na konto kobiety przelała trzydzieści tysięcy złotych i aby zatrzymać przestępców, w ramach prowadzonych działań, kobieta miała pobrać wskazaną kwotę pieniędzy i przekazać policjantowi, który przyjdzie do jej domu. Wtedy sprawcy zostaną zatrzymani. Na szczęście gostynianka zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem nie zrobiła tego o co została poproszona i o wszystkim powiadomiła Policję. Dzięki rozwadze uratowała swoje oszczędności. Jest to jedna z wielu metod działa przestępców, którzy w sposób bezprawny próbują zagarnąć pieniądze osób starszych. Inną, bardzo podobną metodą działania jest kradzież na tzw. "wnuczka". Złodzieje osoby starsze telefonicznie informują o potrzebie wpłacenia wysokiej kaucji w zamian za uratowanie wnuczka, który ma problemy z prawem i proszą o przekazanie pieniędzy fałszywemu policjantowi, który ma do nich przyjść. Niestety z policyjnych statystyk wynika że pomimo prowadzonych ciągłych działań informacyjnych i przestrzegania o takich oszustach w Polsce nadal dochodzi do przekazywania pieniędzy złodziejom.
Dlatego po raz kolejny policja apeluje i przypomina, że:
- zawsze kierujmy się zasadą "ograniczonego zaufania",
- skontaktujmy się z innymi członkami rodziny w celu zweryfikowania "tragicznej" informacji , która miała być powodem pożyczki,
- pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję,
- ostrzegajmy seniorów i mówmy im, co należy robić w takich sytuacjach,
- przy próbie podszywania się pod funkcjonariuszy - natychmiast należy skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Policjanci nigdy nie proszą o branie kredytów w ramach pomocy w działaniach operacyjnych ! Żaden funkcjonariusz nie może też żądać ani przyjmować pieniędzy za prowadzoną sprawę.
- zawsze upewnijmy się, że w prawidłowy sposób rozłączyliśmy rozmowę z naszym rzekomym krewnym, który potrzebuje pomocy. Dopiero jak będziemy pewni, że rozmowa jest całkowicie zakończona a w słuchawce słychać poprawny sygnał rozłączenia (najlepiej odczekać jeszcze dla bezpieczeństwa 2- 3 minuty) i dopiero wtedy można wybrać kolejny numer, np. na Policję.