Reklama

Projekty domów z panoramicznymi oknami. Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz

Opublikowano:
Autor:

Projekty domów z panoramicznymi oknami. Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Podejmując decyzję o budowie domu, jednym z kluczowych wyborów, jaki będziemy musieli dokonać, jest wybór stylu, w jakim chcemy go wykonać. Tradycyjny, czy nowoczesny – takie warianty estetyczne mamy najczęściej do wyboru. Wybierając projekty domów nowoczesnych naturalnie decydujemy się na większe przeszklenia, a przez to na więcej światła we wnętrzu domu. Taki jest współcześnie trend w projektowaniu – więcej szkła, szersze okna i systemy drzwi przesuwnych, czyli więcej słońca w mieszkaniu.

Nietypowe okno panoramiczne – pomiędzy stylową modą a funkcjonalnością

Kiedy zwrócimy uwagę na aktualnie powstające projekty domów rzucają się w oczy dwie kwestie podkreślające nowoczesny charakter budynku – panoramiczne okna w kuchni oraz stałe witryny w części dziennej. Pierwszy z wymienionych elementów wydaje się z logicznego punktu widzenia nieco kontrowersyjny, dlatego warto poświecić mu chwile uwagi.

Zastanawiając się nad popularnością takich rozwiązać można zadać pytanie, czy występujące coraz powszechniej w projektach domów, panoramiczne okna w kuchni to jedynie moda, czy przemyślany i funkcjonalny zabieg architektoniczny? Takie okno, na pierwszy rzut oka, wydaje się być ulokowane zbyt nisko, względem standardowych okien. Jest ono umieszczone tuż nad kuchennym blatem roboczym, przez co zachodzi uzasadniona obawa, że nie można przez nie patrzeć w komfortowy sposób. Panoramiczne, szerokie okno kuchenne pełni nieco inną funkcję, niż tradycyjne okna. Zazwyczaj jest ulokowane na wysokości 120-130 cm. Możemy przez nie oczywiście wyjrzeć na zewnątrz, rzucić okiem na ulicę i bawiące się w ogrodzie dzieci, lecz jego rola jest odmienna. Projekty domów utrzymane w stylu nowoczesnym bogate są w liczne przeszklenia, dzięki którym otwarta strefa dzienna jest zwykle dobrze doświetlona dziennym światłem. Z takiego wnętrza, nieskrępowany widok na zieloną cześć ogrodu jest dostępny poprzez duże drzwi tarasowe, stałe witryny i dodatkowe okna. Panoramiczne okno kuchenne ma zatem funkcję głównie doświetlającą, niż widokową. Takie nowoczesne, po pierwsze: daje sporą ilość światła wpuszczanego wprost na blat roboczy, po drugie: spełnia funkcję stylowej i konceptualnej ozdoby samej kuchni. Wybierając projekt domu z panoramicznym oknem, np. w wersji narożnej możemy pejzaż natury, dostępnej na zewnątrz, potraktować jak oryginalną fototapetę. Projekty domów mają kwestię panoramicznych okien rozwiązaną w dwojaki sposób – albo stosuje się okna stałe, albo uchylne. Wybór któregoś z wariantów jest sprawą indywidualną każdego inwestora, lecz z praktycznego punktu widzenia (wentylacja!) warto wybrać wersję uchylną.

Projekty domów z panoramicznym oknem – Jesteśmy na TAK!

Jak łatwo wywnioskować, panoramiczne okno w kuchni, to nie tylko oryginalne udziwnienie (okno? tak nisko?), przejściowa moda, lecz również praktyczny i niebanalny element nowoczesnego domu. Projekty domów, które dysponują tak zaaranżowaną kuchnią zyskują sobie rosnące grono wielbicieli, co może świadczyć o tym, że stosunkowo nowy trend, nie znana wcześniej moda, na kuchenne okna panoramiczne, przyjął się doskonale w krajobrazie nowo powstających domów. Warto zaznaczyć, że szczególnie efektownie takie okno wygląda, gdy przeglądamy projekty domów parterowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE