Do wybuchu na instalacji hydroodsiarczania gudronu doszło 27 września 2022 roku około godz. 11:00. Instalacja była uruchamiana po remoncie. W wyniku zdarzenia na miejscu zginęło 2 praconików koncernu.
Prokuratura Okręgowa w Płocku 28 września wszczęła śledztwo w tej sprawie. Jak mówi nam Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka prasowa prokuratury, śledczy zabezpieczyli niezwykle obszerny materiał dowodowy. To kilkanaście tomów akt, każdy tom ma 200 stron - zeznań świadków, opinii biegłych, dokumentacji technicznej instalacji, przepisów związanych z jej obsługą, instrukcje BHP czy wewnętrzne instrukcje dotyczące obsługi instalacji. Ten proces trwał kilkanaście miesięcy.
- W ostatnim czasie wpłynęły 2 opinie biegłych. Jedna pochodzi od biegłego z zakresu pożarnictwa, powołanego przez prokuraturę, a także opinia opracowana przez Szkołę Główną Pożarnictwa w Warszawie, o co zwrócił się Orlen - mówi Śmigielska-Kowalska. - Obie opinie wskazywały prawdopodobne przyczyny zaistnienia tego wybuchu i pożaru, obie były bardzo podobne.
Wybuch prawdopodobnie wywołało pocieranie się elementów stalowych instalacji. Tak wskazali biegli, choć 100-procentowej pewności nie ma i nigdy nie będzie.
Na przelomie stycznia i lutego prokurator zdecydował się przedstawić zarzuty 3 pracownikom Orlenu.
- Zarzuty dotyczą nieprzestrzegania przepisów BPH oraz wykonywania czynności związanych z uruchomiania instalacji wbrew zapisom obowiązujących w tym czasie instrukcji, co stwarzało bezpośrednie niebezpieczeństwo wybuchu i pożaru oraz zagrażało zdrowiu i życiu innych osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach - mówi Iwona Śmigielska-Kowalska.
Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Jak mówi rzeczniczka, jeden z nich odmówił także składania wyjaśnień.
- Niewykluczone, że będą przedstawione zarzuty kolejnym osobom - mówi rzeczniczka.
Śledztwa trwa do 30 czerwca 2024 roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.