Po raz pierwszy w historii zorganizowano sprzątanie Wisły na całej jej długości - od Baraniej Góry aż po jej ujście do Morza Bałtyckiego. Akcja "Czysta Wisła" została przeprowadzona w ramach kampanii ekologiczno-edukacyjnej #mniejplastiku. Akcję zorganizował ekolog, Dominik Dobrowolski, a na jego apel odpowiedziało ponad 11,5 tys. wolontariuszy z 73 miejscowości w całym kraju. Pod koniec sierpnia sprzątanie Wisły odbyło się także w Płocku, w akcji wzięli udział strażacy z OSP Borowiczki.
- Okazało się, że troska o czystą Wisłę łączy tysiące serc i rąk. W Akcję Czysta Wisła zaangażowało się wielu lokalnych aktywistów i organizacji społecznych. Byli z nami druhowie i druhny z ochotniczych straży pożarnych, harcerze, wędkarze, pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża, Błękitny Patrol WWF, samorządowcy a także wolontariusze z wielu firm. Wszystkim bardzo dziękuję – mówi Dominik Dobrowolski.
Śmieciami zapełniono 9650 worków na śmieci, co daje ponad 110 ton odpadów. Co się w nich znalazło? Między innymi jednorazowe butelki po alkoholu i aluminiowe puszki.
- Największą masę i ilość stanowiły różnego rodzaju odpady z tworzyw sztucznych, butelki, styropian, folie, wiadra, kanistry i mnóstwo innych opakowań. Wśród wyławianych śmieci z Wisły trafiały się miejskie hulajnogi, meble, odpady poremontowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (lodówki, telewizory, kable). Wolontariusze wyciągnęli z Wisły także kilkadziesiąt zużytych opon i części samochodowych - wyliczają wolontariusze.
Jak przekonują, zaangażowanie konsumentów może pomóc w ograniczeniu plastikowych śmieci. Wystarczy stosować się do prostych zasad:
- ograniczaj zakupy do tego, czego naprawdę potrzebujesz,
- używaj rzeczy wielokrotnego użytku, nie jednorazowych,
- naprawiaj zepsute, zamiast kupować nowe rzeczy,
- rezygnuj z opakowań, których nie potrzebujesz,
- segreguj odpady i pomagaj w ich przetwarzaniu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.