Reklama

Psia grypa opanowała policyjne komendy, również płocką

Opublikowano:
Autor:

Psia grypa opanowała policyjne komendy, również płocką - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kto właściwie będzie pilnował bezpieczeństwa w mieście i na terenie powiatu, skoro niemal wszyscy płoccy policjanci wzięli L4? - pytają płoccy internauci. Wszystko to z powodu "psiej grypy", która opanowała policyjne komendy w całej Polsce. Wyjątkiem nie jest również płocka komenda, gdzie na zwolnieniu lekarskim przebywa obecnie aż 84 funkcjonariuszy.

Kto właściwie będzie pilnował bezpieczeństwa w mieście i na terenie powiatu, skoro niemal wszyscy płoccy policjanci wzięli L4? - pytają płoccy internauci. Wszystko to z powodu "psiej grypy", która opanowała policyjne komendy w całej Polsce. Wyjątkiem nie jest również płocka komenda, gdzie na zwolnieniu lekarskim przebywa obecnie aż 84 funkcjonariuszy. 

Zwracano uwagę na informacje pojawiające się na Facebooku „Mundurowi dziękują rządowi” opatrzone hashtagiem #psiagrypa. Dane są niepokojące także dla Płocka (a psia grypa zaczęła przypominać w medialnych doniesieniach, w tym także w mediach społecznościowych - epidemię). W jednym poście informacja o 84 osobach na zwolnieniu lekarskim i 100 proc. chorych techników, w drugim – wcześniejszym, to aż 100 proc. pracowników wydziału patrolowo-interwencyjnego, 80 proc. wydziały ruchu drogowego, połowa wydziału kryminalistyki i tyle samo w przypadku dzielnicowych. Jeden z czytelników mówi: – Na L4 prawie cały stan wydziału patrolowo-interwencyjnego, wydziału ruchu drogowego, techników kryminalistyki nie ma w ogóle, nie ma referentów do przyjęcia zdarzeń, piony kryminalne również chorują w dużej części.

Rzecznik płockiej policji, Krzysztof Piasek w rozmowie z Portal Płock przyznał jedynie, że istotnie więcej policjantów pobrało L4. Twierdzi też, że wśród służb patrolowych nikt nie ma z tego powodu dodatkowych dyżurów.

– Cały czas zapewniamy bezpieczeństwo, ale to wszystko odbywa się adekwatnie do istniejących zagrożeń czy ryzyk i tak też są rozdzielane siły i środki – dodaje rzecznik na pytanie m.in. o zabezpieczenie najbliższego wydarzenia w mieście, jak np. mecz Wisły Płock z Zagłębiem Sosnowiec. – Zapewnienie bezpieczeństwa to podstawowe zadanie policji. O przystąpieniu do protestu decyduje wolna wola.

Na pytanie, jakie siły są do dyspozycji Komendy Miejskiej Policji, jednoznacznej odpowiedzi nie udziela, tylko odsyła do Komendy Głównej w Warszawie. Tam nie ukrywają, że protest cały czas trwa i przybiera różne formy (od lipca było to np. wystawienie upomnień zamiast mandatów). A jedną z jego form jest korzystanie przez funkcjonariuszy ze zwolnienia lekarskiego.

– Dla nas najważniejsze jest zapewnienie ciągłości służby – podkreśla kom. Dawid Marciniak z Komendy Głównej w Warszawie. Odnosi się do innych informacji, o których również można przeczytać na wspomnianym profilu na Facebooku, gdzie napisano: -MSWiA przeprasza wszystkich policjantów i w ramach zadośćuczynienia zaprasza wszystkich na wspólne obchody 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości w Warszawie. Transport, wyżywienie i zakwaterowanie opłaca KGP, a dla najlepszych policjantów przygotowano nagrody pieniężne od 30 do 50 zł brutto w zależności od stopnia poświęcenia się służbie.

Zarówno minister Joachim Brudziński jak i wiceminister Jarosław Zieliński podkreślają, że Ministerstwo w każdej chwili jest gotowe podpisać porozumienie ze związkami zawodowymi. MSWiA podtrzymuje wszystkie wcześniejsze propozycje. Wśród nich są m.in. dodatkowe podwyżki i płatne w 100 proc. nadgodziny.

Od 1 stycznia 2019 r. w ramach podwyżek z Programu Modernizacji Służb Mundurowych policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i funkcjonariusze SOP otrzymają średnio o 309 zł podwyżki na etat, a pracownicy cywilni o 300 zł. MSWiA proponuje kolejne podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy od 1 lipca 2019 r. - przeciętnie o 253 zł na etat. W ramach wcześniej podpisanych porozumień, pracownicy cywilni również otrzymają dodatkową podwyżkę w kwocie 250 zł od 1 lipca 2019 r.

Kolejną propozycją MSWiA jest rezygnacja z wymogu ukończenia 55 lat przy przechodzeniu na emeryturę. Oznacza to pozostawienie tylko jednego wymogu do przejścia na emeryturę, czyli co najmniej 25 lat służby.

MSWiA proponuje także zmiany w rozliczaniu tzw. nadgodzin. Od 1 lipca 2019 r. wprowadzona byłaby odpłatność w wysokości 100 proc. stawki godzinowej dla wszystkich policjantów, strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy SOP. Wymiar czasu służby funkcjonariuszy wynosi 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym. Należność za ponadwymiarowy czas służby tzw. nadgodziny wypłacane są obecnie tylko strażakom w wysokości 60 proc. stawki za jedną nadgodzinę. W Policji, Straży Granicznej i Służbie Ochrony Państwa możliwy jest jedynie odbiór wolnego za wypracowane nadgodziny.

Od 1 czerwca 2014 r. wynagrodzenie za czas choroby zostało ujednolicone i funkcjonariusze na L4 otrzymują 80 proc. uposażenia, tak jak wszyscy inni pracownicy. Związkowcy postulowali, aby w ciągu roku w 100 proc. było płatne do 30 dni zwolnienia lekarskiego funkcjonariuszy. Natomiast za czas choroby powyżej 30 dni funkcjonariusz otrzymywałby 80 proc. uposażenia. MSWiA proponuje, aby 100 proc. uposażenie za czas choroby otrzymywali funkcjonariusze z tzw. pierwszej linii, którzy na co dzień pełniąc służbę ryzykują swoim zdrowiem i życiem.

Przypominamy, że wszyscy funkcjonariusze służb podległych MSWiA, a także pracownicy cywilni tych służb otrzymali podwyżki od 1 stycznia 2016 r. Wtedy uposażenia funkcjonariuszy wzrosły o 202 zł, a wynagrodzenia pracowników cywilnych o 154 zł. Także od 1 stycznia 2017 r. uposażenie funkcjonariuszy wzrosło średnio o 253 zł, a pensje pracowników cywilnych przeciętnie o 250 zł.

Warto zaznaczyć, że od 1 maja tego roku kolejne podwyżki otrzymało dodatkowo ponad 110 tys. policjantów, strażaków, strażników granicznych oraz funkcjonariuszy SOP. Wzrost uposażenia obejmował najmniej zarabiających funkcjonariuszy. Na ten cel przeznaczono 150 mln zł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE