Reklama

Rekordzista podchodził do egzaminu 50 razy. Czy w Płocku trudno zdać na "prawko"?

Opublikowano:
Autor:

Rekordzista podchodził do egzaminu 50 razy. Czy w Płocku trudno zdać na "prawko"? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego zdarzają się tzw. stali bywalcy, dla których przebrnięcie przez egzaminy to nie lada wyzwanie. Jednak, czy ze zdawalnością w Płocku jest aż tak źle?

W Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego zdarzają się tzw. stali bywalcy, dla których przebrnięcie przez egzaminy to nie lada wyzwanie. Jednak, czy ze zdawalnością w Płocku jest aż tak źle?

Otóż okazuje się, że wręcz przeciwnie. Teoretyczny egzamin w płockim ośrodku zdaje ok. 49 % osób, a praktyczny blisko 52 % egzaminowanych.

- Dzięki tak wysokiej zdawalności WORD w Płocku znajduje się obecnie w czołówce w skali kraju - mówi Mariusz Kowalczyk- egzaminator nadzorujący w WORD Płock.

Średnio do egzaminu na prawo jazdy podchodzimy od 3 do 7 razy, choć rekordzista swoich sił próbował aż pięćdziesięciokrotnie. Ilość osób, które zdają za pierwszym razem jest jednak coraz większa. Co ciekawe z teorią bardzo dobrze radzą sobie osoby starsze, które często zdają ten egzamin przy pierwszym podejściu. Tu zdawalność szacuje się na blisko 74 %. W praktyce jest już różnie. Najstarsza kobieta ubiegająca się o prawo jazdy miała pesel zaczynający się od cyfr 53, najstarszy Pan urodził się w 1949 roku. Osoby te zdały teorię za pierwszym podejściem.

Jak wygląda praktyka? Na czym zazwyczaj "łapią" nas egzaminatorzy?

- Błędy wynikają najczęściej z niedostosowania się do sygnalizacji świetlnej, wymuszenia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu oraz podczas zmiany pasa ruchu, a także wymuszenie pierwszeństwa pieszym- informuje Mariusz Kowalczyk.

Kurs na prawo jazdy kat. B kosztuje w Płocku średnio od 1100 do 1400 zł, w tym mamy 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki. Natomiast za egzamin teoretyczny zapłacimy 30 zł. Egzamin praktyczny to koszt 140 zł. Ale to nie koniec wydatków, sam dokument też kosztuje - 100 zł. Do tego jeszcze potrzebne jest nam orzeczenie lekarskie i aktualne zdjęcie. To, ile będzie nas kosztowało upragnione "prawko", zależy oczywiście od liczby podejść do egzaminu oraz ilości dodatkowych godzin, które możemy wykupić w Ośrodku Szkolenia Kierowców. 
Od 2013 roku, jeśli ubiegamy się o prawo jazdy po raz pierwszy, zanim zapiszemy się na kurs  musimy także wyrobić sobie Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Jest to numer, dzięki któremu można w łatwy sposób zidentyfikować potencjalnego kierowcę i sprawdzić np. czy osoba taka nie naruszyła przepisów w sposób, który uniemożliwia jej ubieganie się o powyższy dokument. Nadanie numeru jest bezpłatne, aby go uzyskać należy zgłosić się z odpowiednim wnioskiem do urzędu miasta. Po zdanym egzaminie państwowym, WORD przekazuje drogą elektroniczną informację do organu wydającego prawo jazdy. Zamówione prawo jazdy odbieramy w  Oddziale Komunikacji. Trwa ok. 14 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku egzaminu. 

Chcesz sprawdzić swoją wiedzę w teście teoretycznym? Tu znajdziesz kilka przykładowych pytań : https://e-testynaprawojazdy.pl/

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE