Reklama

Rodzaje wózków widłowych - zobacz, które sprawdzą się w Twoim biznesie!

Opublikowano:
Autor:

Rodzaje wózków widłowych - zobacz, które sprawdzą się w Twoim biznesie! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Prawidłowe funkcjonowanie biznesu musi być oparte na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest staranność w doborze sprzętów i maszyn. W naszym artykule przedstawimy Ci najważniejsze rodzaje wózków widłowych, wraz ze wskazaniem, jakie są ich największe wady i zalety. Jesteś ciekaw? Zapraszamy do lektury!

Prawidłowe funkcjonowanie biznesu musi być oparte na kilku podstawowych zasadach. Jedną z nich jest staranność w doborze sprzętów i maszyn. W naszym artykule przedstawimy Ci najważniejsze rodzaje wózków widłowych, wraz ze wskazaniem, jakie są ich największe wady i zalety. Jesteś ciekaw? Zapraszamy do lektury!

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem wózków widłowych do Twojej firmy stoisz przed naprawdę dużym wyborem, jaki oferują Ci obecnie dostępni na rynku dealerzy tych pojazdów. Jednocześnie, możesz mieć pewność, iż jeśli zaopatrzysz swój zakład w dobrej jakości, markowy sprzęt - będzie on służył Ci przez długie lata, wydajnie i sprawnie wykonując wszystkie niezbędne zadania. Jak jednak wybrać odpowiednie wózki widłowego do swojej firmy? Czym kierować się przy ich zakupie, a czego unikać? Odpowiedzi na te pytania warto poznać jeszcze zanim zaczniesz poszukiwania właściwego sprzętu.

Popularne rodzaje napędu w wózkach widłowych

Wyróżnia się dwa główne sposoby podziału różnego rodzaju wózków widłowych. Pierwszy podział oparty jest na typie napędu, jaki zastosowano w pojeździe i na jego podstawie wyszczególnia się:
- wózki spalinowe,
- wózki elektryczne;
- wózki gazowe.
Znajomość typu napędu wózka jest bardzo ważna, ponieważ determinuje on to, czy wózek przystosowany jest do pracy wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczeń. Zdecydowanie zaleca się użytkowanie wózków widłowych elektrycznych raczej wewnątrz pomieszczeń, natomiast wózków gazowych i spalinowych na otwartym terenie (ze względu na występującą w obydwu przypadkach emisję spalin).
Z drugiej strony, wózki o napędzie LPG polecane są jako jedne z najbardziej ekonomicznych pojazdów, dlatego są często i chętnie wykorzystywane na terenie dużych zakładów, gdzie na otwartej przestrzeni dokonuje się dziennie wiele czynności transportowych. Natomiast wózki widłowe spalinowe (np. www.cesab.pl/56-wozki-widlowe-spalinowe) charakteryzuje większa moc i odporność na obciążenia.

Czym różnią się poszczególne rodzaje wózków widłowych?

Poniekąd rozpoczęliśmy już od odpowiedzi na pytanie, czym różnią się poszczególne rodzaje wózków widłowych, omawiając rodzaje napędów w wózkach widłowych.
Z grubsza można jednak powiedzieć, że parametry, które wymienia się jako te odróżniające od siebie różne rodzaje wózków widłowych to:

typ pojazdu;
wielkość i wymiary wózka;
rodzaj napędu;
maksymalny udźwig;
maksymalna wysokość podnoszenia;
występowania lub brak masztu;
maksymalna prędkość, jaką rozwija wózek;
dodatkowe wyposażenie.
Wszystkie wymienione powyżej elementy są bardzo istotne podczas wyboru konkretnego rodzaju wózka widłowego do firmy. Poza tym warto zadbać o to, aby sprzęt był dobrej jakości, sygnowany sprawdzoną marką oraz w rozsądnej cenie, a jeśli zakup dotyczy używanych maszyn - należy sprawdzić, czy są one sprawne oraz dopuszczone do eksploatacji decyzją Urzędu Dozoru Technicznego.
Czy używane wózki dobrze sprawdzą się w firmie?
Jeśli zastanawiasz się, czy używane wózki widłowe sprawdzą się w Twojej firmie, musisz wiedzieć iż obecnie istnieje możliwość zakupu tych sprzętów bezpośrednio na stronie dealerów konkretnych marek (np. Manitou, Cesab, czy Toyota-Widłowe), co pozwala uniknąć ryzyka związanego z obawą przed nieuczciwym sprzedawcą czy zakupem wadliwego sprzętu.
Na oficjalnych stronach dealerów można znaleźć już prawie wszystkie rodzaje wózków widłowych od kilku do kilkunastoletnich. 
Zakup tego typu używanego sprzętu stanowi idealne rozwiązanie dla każdej wielkości firmy, która chce w szybki i tani sposób powiększyć flotę swoich wózków widłowych.

Rodzaje wózków widłowych

Najpopularniejszym podziałem wózków widłowych jest wyszczególnienie ich rodzajów na podstawie budowy wraz z wyszczególnieniem pełnionych przez nie zadań.
Poddając kategoryzacji rodzaje wózków widłowych pod względem wykonywanych przez nie funkcji, wyróżniamy:
- standardowe wózki widłowe jezdniowe - takie jak wózki widłowe elektryczne czy spalinowe, wykorzystywane najczęściej w sklepach, magazynach i zakładach produkcyjnych;
- wózki widłowe wysokiego składowania - charakteryzujące się dużą wysokością podnoszenia ładunków - nawet do kilkunastu metrów; przez co doskonale sprawdzają się przy wszelkich operacjach składowania ładunków, nawet na bardzo wysokich regałach;
- wózki widłowe boczne - które najlepiej sprawdzają się podczas transportowania bardzo długich ładunków; a także pracy w wąskich magazynowych korytarzach;
- wózki widłowe podnośnikowe - inaczej wózki teleskopowe, które mają możliwość podnoszenia wielkogabarytowych ładunków oraz bardzo duży zasięg w górę i w przód; przez co wykorzystuje się je z powodzeniem zarówno w przemyśle, jak i w budownictwie;
- wózki widłowe podwieszane - dzięki temu, iż istnieje możliwość transportowania ich razem z ładunkiem przez podczepienie do ciężarówki ich głównym zadaniem jest załadunek oraz rozładunek towarów w miejscu docelowym;
- wózki widłowe terenowe - najczęściej wykorzystywane na placach budowy.
Poza wymienionymi rodzajami wózków widłowych istnieją także inne bardziej specjalistyczne, jak np. wózki widłowe kontenerowe - umożliwiające przenoszenie i składowanie całych kontenerów czy wózki antywybuchowe - przeznaczone w szczególności do pracy w strefach, gdzie istnieje duże zagrożenie spowodowania wybuchu.
Który rodzaj wózka widłowego sprawdzi się w Twoim biznesie?
Przed podjęciem decyzji o zakupie wózka widłowego, skoncentruj się nad tym, jakie są Twoje wymagania w stosunku do tego sprzętu, jakie zadania będzie wykonywał oraz jakie warunki panują w Twoim zakładzie pracy, gdyż różne rodzaje wózków widłowych sprawdzają się w różnych warunkach.
Jeśli Twój magazyn jest niewielki ale wysoki - zdecydowanie powinieneś zainwestować w wózek wysokiego składowania (dostępne np. na stronie www.toyota-widlowe.pl/32-wozki-widlowe-wysokiego-skladowania), który dzięki dobrej zwrotności idealnie sprawdzi się podczas wykonywania manewrów między regałami. A w związku z dużą wysokością podnoszenia - umieszczanie towarów nawet na kilkunastometrowym regale nie będzie stanowiło dla niego problemu.
Z kolei jeśli na co dzień zajmujesz się spedycją towarów, z jednym z Twoich obowiązków jest dbanie o ich sprawny załadunek oraz bezpieczny rozładunek - Twój wybór spośród wielu rodzajów wózków widłowych nie może paść gdzieś indziej, jak na wózek widłowy podwieszany.
Dzięki swoim licznym zastosowaniom, każdy rodzaj wózka widłowego znajduje zastosowanie w konkretnej branży i stanowi nieocenione źródło pomocy podczas wykonywania prac związanych z transportem wewnętrznym.

Rodzaje wózków widłowych - podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wózków widłowych, które sprawdzają się podczas różnych prac związanych zarówno z handlem, przemysłem, budownictwem, jak i transportem, spośród których każdy jest w stanie znaleźć jakiś, który pasował będzie do jego biznesu. Ponadto szeroka gama dostępnego osprzętu sprawia, iż w mgnieniu oka jeden posiadany pojazd może zyskać całkowicie nowe, dodatkowe oblicze i atrakcyjne dodatkowe funkcje.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE