Reklama

Rodzicu, korzystasz z usług niani? Zapłacisz połowę składek

Opublikowano:
Autor:

Rodzicu, korzystasz z usług niani? Zapłacisz połowę składek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To nie jest dobra wiadomość dla rodziców korzystających z usług opiekunek do dzieci. Od nowego roku budżet państwa pokrywa jedynie połowę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowne i wypadkowe na nianie. Zmiany te nie dotyczą jednak umów zawartych przed 1 stycznia 2018 roku. Warto dodać, że w gostynińskim inspektoracie ZUS zarejestrowane są obecnie cztery opiekunki do dzieci.

To nie jest dobra wiadomość dla rodziców korzystających z usług opiekunek do dzieci. Od nowego roku budżet państwa pokrywa jedynie połowę składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowne i wypadkowe na nianie. Zmiany te nie dotyczą jednak umów zawartych przed 1 stycznia 2018 roku. Warto dodać, że w gostynińskim inspektoracie ZUS zarejestrowane są obecnie cztery opiekunki do dzieci.

Na początku stycznia, na terenie północnego Mazowsza, czyli płockiego oddziału ZUS odnotowano 147 niań. Mowa tu o tych, które korzystają ze wsparcia budżetu państwa. Jest ono możliwe dzięki tzw. umowie uaktywniającej, czyli specjalnym rodzaju umowy zlecenie zawartej z rodzicami dziecka. Określa m.in. czas i miejsce sprawowania opieki nad pociechą, obowiązki niani, wysokość wynagrodzenia i czas przez jaki umowa ma obowiązywać. Po jej zawarciu oraz przy spełnieniu kilku dodatkowych wymogów 50% składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe wyliczone od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenia za pracę zostaną opłacone z budżetu. Pozostałe 50% (lub więcej, gdy niania zarabia powyżej minimalnego wynagrodzenia) pokrywają rodzice.

Do 31 grudnia 2017 r. dofinansowanie było pełne, ale 1 stycznia weszły w życie nowe przepisy, które obniżyły wsparcie budżetu do 50%. Osoby, które podpisały umowę z nianią przed 1 stycznia 2018 roku nie muszą się jednak martwić, ponieważ w ich przypadku wciąż obowiązują stare zasady.
Dofinansowaniem składek objęte są nianie opiekujące się dzieckiem od 20 tyg. życia do końca roku szkolnego, w którym skończy 3 lata. Wyjątkowo okres ten może być przedłużony do 4 lat gdy nie ma możliwości objęcia dziecka wychowaniem przedszkolnym. Nianią może zostać osoba spoza rodziny, ale również spokrewniona - np., ciocia, babcia, dziadek, czy pełnoletnie rodzeństwo. Nianią nie może jednak być matka oraz ojciec dziecka. Co więcej - muszą być czynni zawodowo. Po zawarciu umowy uaktywniającej jeden z rodziców zgłasza w ZUS na formularzu ZUS ZFA siebie jako płatnika składek, a na formularzu ZUS ZUA nianię jako ubezpieczoną.

Niezależnie od zmiany w przepisach dofinansowanie z budżetu państwa dotyczy wyłącznie składek wyliczonych od zarobków niani nieprzekraczających minimalnego wynagrodzenie za pracę. Jeżeli niania zarabia więcej, to rodzice pokrywają pełne składki, ale tylko od kwoty przekraczającej 2100 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r.). Warto wspomnieć, że niezależnie od daty zawarcia umowy i kwoty wynagrodzenia na życzenie niani można ją zgłosić również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Składkę na to ubezpieczenie sfinansuje sama niania z własnych środków, a rodzic będący płatnikiem składek będzie ją jedynie wpłacał do ZUS.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE