Reklama

Rowerowa pielgrzymka do Działdowa

Opublikowano:
Autor:

Rowerowa pielgrzymka do Działdowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W przeddzień 76. rocznicy męczeńskiej śmierci arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (28.05.1941r.), biskupa diecezji płockiej w latach 1908-1941, grupa siedmiu rowerzystów z Płocka i Gostynina wybrała się w ponad stukilometrową wyprawę do Działdowa, gdzie do dziś zachowały się zabudowania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau.

W przeddzień 76. rocznicy męczeńskiej śmierci arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego (28.05.1941r.), biskupa diecezji płockiej w latach 1908-1941, grupa siedmiu rowerzystów z Płocka i Gostynina wybrała się w ponad stukilometrową wyprawę do Działdowa, gdzie do dziś zachowały się zabudowania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau.

Pierwszym oficjalnym punktem pielgrzymki było złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem Płockiego Męczennika znajdującego się przed kościołem parafii pw. św. Jana Chrzciciela nieopodal Seminarium Duchownego w Płocku przy ul. Nowowiejskiego. Tuż po godzinie 8.00 pielgrzymi ruszyli w kierunku zaplanowanego celu podróży, aby dotrzeć pod budynki obozowe w Działdowie ok. godz. 16.00. Miejscowy duszpasterz opowiedział o historii miejsca kaźni, późniejszego obozu NKWD, w którym śmierć na skutek tortur i wycieńczenia mogło ponieść nawet 30 tysięcy osób, w tym ponad 50 księży i zakonników z diecezji płockiej na czele z płockimi biskupami Antonim Julianem Nowowiejskim i Leonem Wetmańskim, którzy przed kilkoma laty zostali ustanowieni patronami Działdowa. Pragnieniem pielgrzymów było oddanie hołdu zamordowanym w obozie pasterzom diecezji płockiej, którzy tą samą drogę odbyli 8 marca 1941 roku, jadąc samochodem ciężarowym z Płocka do obozu w Działdowie.

To już szósta z kolei wyprawa, której pomysłodawcą i głównym organizatorem jest pan Paweł Kalinowski, burmistrz Gostynina. Do grupy stałych pielgrzymów „śladami biskupów męczenników" należy również pan Marek Martynowski, senator Rzeczpospolitej Polskiej.

Organizatorzy wyrażają serdecznie podziękowanie członkom działdowskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskiej Odnowy „Pamięć i Tożsamość" za ciepłe przyjęcie zdrożonych rowerzystów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE