Ograniczenie nadmiernej liczby słodkich przekąsek jest trudne, zwłaszcza że łatwo uzależnić się od cukru. Słodziki są świetną alternatywą dla niego i pozwalają stopniowo wdrażać do swojego życia zdrowe nawyki.
Słodziki sztuczne – czy warto po nie sięgać?
Sztuczne słodziki to między innymi:
- aspartam,
- cyklaminian sodu,
- sacharyna.
Słodziki naturalne – w jaki sposób wspierają zrzucenie zbędnych kilogramów?
Słodziki mogą być wsparciem dla osób, które mają problem ze spożywaniem nadmiernych ilości cukru. Stanowią też świetny element profilaktyki w przypadku osób z cukrzycą, nadwagą i otyłością. Nie należy ich natomiast stosować jako zamiennik cukru, spożywany bez kontroli i w nadmiernych ilościach.
Do najpopularniejszych słodzików naturalnych zaliczamy:
- ksylitol – jest często stosowany jako zamiennik cukru w gumach do żucia; ma niski indeks glikemiczny; nie wywołuje próchnicy; jednak także i tu trzeba zachować umiar, gdyż zbyt duże spożycie może wywołać efekt przeczyszczający;
- erytrytol – dużo rzadziej powoduje biegunkę, gdyż jest lepiej tolerowany przez organizm niż ksylitol;
- stewia – 300 razy słodsza od zwykłego cukru; nie zawiera kalorii, dlatego świetnie sprawdza się w przypadku osób, które chcą zgubić trochę kalorii; od niedawna używany zamiennik cukru w naszym kraju; ma wiele cennych właściwości (działa korzystnie na układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie krwi)
- miód – jest zdrowy, choć zawiera dużo glukozy i fruktozy; świetny jako dodatek w niedużych ilościach;
- sok z agawy – bogaty w fruktozę, dlatego też nie powinno spożywać się go zbyt często.