Reklama

SMS z ostrzeżeniem. Ruszył pilotażowy system

Opublikowano:
Autor:

SMS z ostrzeżeniem. Ruszył pilotażowy system - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości - Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – komunikat o takiej treści otrzymali mieszkańcy województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Wszystko w ramach alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

- Uwaga! Dziś gwałtowne burze, silny wiatr i ulewny deszcz. Miejscami grad. Unikaj otwartych przestrzeni, zabezpiecz dobytek. Śledź komunikaty pogodowe – komunikat o takiej treści otrzymali mieszkańcy województwa mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Wszystko w ramach alertu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, pilotażowy program AlertRCB zakłada wysłanie krótkiej wiadomości tekstowej do abonentów wszystkich sieci komórkowych znajdujących na obszarze, dla którego prognozuje się wystąpienie zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu.

Alert RCB oficjalnie ruszy 12 grudnia, ale uruchomienie pilotażu już teraz wiąże się z wakacjami i bezpieczeństwem wypoczywających, którzy będą mogli otrzymywać ostrzeżenia o nagłych zjawiskach pogodowych, intensywnych burzach lub gwałtownych nawałnicach, które mogą zagrażać życiu. Wiadomości można spodziewać się o każdej porze dnia i nocy, bez względu na dzień tygodnia. 

System będzie opierał się na informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich. 

Pilotażowa wersja obejmuje obszar województwa, stąd SMS-a dostaną również osoby, które znajdują się na jego terenie, ale poza obszarem zagrożonym. Docelowo (w grudniu 2018 roku), ostrzeganie zostanie zawężone do poziomu powiatu.

Co ważne, by dostać ostrzegający SMS nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

Nie ma znaczenia, z którym operatorem mamy zawartą umowę. Nowelizacja prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty będą wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

RCB zapewnia również, że dane obywateli nie są zagrożone. Wiadomości będą rozsyłane przez operatorów sieci komórkowych, z którymi mają zawarte umowy. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa nie gromadzi, ani w inny sposób nie przetwarza danych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE