Reklama

Solarna rewolucja: w powiecie stanie kilkanaście ławek!

Opublikowano:
Autor:

Solarna rewolucja: w powiecie stanie kilkanaście ławek! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie tylko ul. Dmowskiego i 3 Maja - w przyszłym roku kolejne ławki fotowoltaiczne zasilą - dosłownie i w przenośni - zasoby powiatu gostynińskiego. Cztery z nich pojawią się już na wiosnę, docelowo ma ich być aż kilkanaście. Na inwestycji skorzystają nie tylko miastowi, ale również mieszkańcy gminy Szczawin Kościelny.

Nie tylko ul. Dmowskiego i 3 Maja - w przyszłym roku kolejne ławki fotowoltaiczne zasilą - dosłownie i w przenośni - zasoby powiatu gostynińskiego. Cztery z nich pojawią się już na wiosnę, docelowo ma ich być aż kilkanaście. Na inwestycji skorzystają nie tylko miastowi, ale również mieszkańcy gminy Szczawin Kościelny.

Pierwsza inteligentna ławka z serii Urban stanęła pod koniec września przy ul. Dmowskiego pod siedzibą starostwa powiatowego, następne dwie zainstalowano natomiast w listopadzie przy ul. 3 Maja. Przedsięwzięcie spotkało się z entuzjastyczną reakcją młodzieży z okolicznych szkół. Zaraz po ostatnim dzwonku, nastolatkowie niczym pszczoły do miodu lgną do ławek solarnych reanimując padnięte baterie swoich smartfonów i korzystając z bezprzewodowego internetu. 

Trzy ławki solarne to dopiero początek. W ramach projektu Eco-Solaris realizowanego wspólnie z Lokalną Grupą Działania "Aktywni Razem", na wiosnę dojdzie do zakupu i montażu nowych ławek. Kolejne cztery pojawić się mają przy GCE, ZS. M.Skłodowskie Curie, w okolicach Rynku Gostynińskiego oraz w gminie Szczawin Kościelny. Koszty inwestycji zostaną pokryte w całości ze środków pozyskanych w ramach grantu LGD i Lokalnej Strategii Działania dla Gmin Pojezierza Gostynińskiego.

Starostwo chciałoby, aby na terenie całego powiatu stanęło łącznie kilkanaście ławek. 

Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy firmy SEEDiA z powiatem gostynińskim. Tym samym Gostynin dołącza do elitarnej grupy miast Smart Cities, które stawiają na nowoczesność i pro społecznościowe kierunki rozwoju. Co więcej, w powiecie przeprowadzono dwa cykle warsztatów edukacyjnych „Oswajamy OZE”, w których wzięło udział około 600 uczniów szkół średnich. Poprzez stworzenie sieci ładowarek fotowoltaicznych Eco Solaris Powiat Gostyniński realizuje podstawowe zapisy Strategii Rozwoju Powiatu do 2020 roku. 

- Do tej pory uruchomiono pierwszą na Mazowszu edukacyjną instalacje fotowoltaiczną  o mocy 4 kW i uzyskano, a więc zaoszczędzono 10309 kWh – wyjaśnia  naczelnik Wydziału Promocji, Informatyzacji i Funduszy UE Starostwa Powiatowego w Gostyninie, Andrzej Wiśniewski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE