Przed II wojną światową w Płocku żyło kilka tysięcy Żydów, o czym dziś przypominają nam choćby nazwy ulic w centrum - Synagogalna czy Jerozolimska, a także Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka. We wrześniu 1940 roku Niemcy utworzyli w Płocku getto, które obejmowało teren wokół ul. Kwiatka, Synagogalnej i Jerozolimskiej. 21 lutego 1941 roku rozpoczęła się likwidacja getta, a 1 marca z Płocka wyjechał ostatni transport. Szacuje się, że w gettcie było wówczas ok. 10 tys. Żydów, w tym 7 tys. płocczan. Zostali wywiezieni do obozu w Działdowie.
Płocka Lokalna Organizacja Turystyczna latem organizuje spacery pod hasłem "Odkryj z nami Płock". Co niedzielę o 12:00 chętni zbierają się na Starym Rynku i ruszają na spacer, a każdy z nich ma swój temat przewodni. 16 lipca temat spaceru brzmiał "Płockie judaica i mała synagoga". Kilkudziesięciu płocczan spacerowało wokół Starego Miasta.
Można było dowiedzieć się kilku ciekawostek, np. że w kamienicy obok Browaru Tumskiego w latach 20. XX wieku mieszkał Nahum Sokołow, który później był przewodniczącym Światowego Kongresu Żydów, a tuż obok, w kamienicy przy ul. Stary Rynek 17 mieściła się 4-klasowa szkoła dla 60 żydowskich dziewcząt. Kamienice przy ul. Synagogalnej, Jerozolismkiej i Kwiatka były kilkadziesiąt lat temu zamieszkiwane przez Żydów, a na placu między ul. Synagogalną a Staromiejską stała Synagoga. Zbudowana w 1810 roku świątynia przetrwała wojnę, ale została rozebrana w 1951 roku. Okazuje się też, że w Domu Rabina przy ul. Kwiatka... nigdy nie mieszkał rabin.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.