Reklama

Sygnalizacja czy rondo? Oto jest pytanie

Opublikowano:
Autor:

Sygnalizacja czy rondo? Oto jest pytanie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Punktem wyjścia do tych rozważań jest analiza sytuacji na rogu ul. Jana Pawła II i alei Popiełuszki, czyli popularnej “korkownicy”. Przejazd przez skrzyżowanie w godzinach szczytu, i nie tylko, wymaga od kierowców anielskiej wręcz cierpliwości, dlatego co jakiś czas jak bumerang powraca temat powstania tam ronda.

Punktem wyjścia do tych rozważań jest analiza sytuacji na rogu ul. Jana Pawła II i alei Popiełuszki, czyli popularnej ?korkownicy?. Przejazd przez skrzyżowanie w godzinach szczytu, i nie tylko, wymaga od kierowców anielskiej wręcz cierpliwości, dlatego co jakiś czas jak bumerang powraca temat powstania tam ronda.

Cykle zmiany świateł w tym miejscu powodują, że przepustowość skrzyżowania jest niska, a pomiędzy samymi cyklami jest ono po prostu puste. Co więcej, dosyć długo, by znaleźć się na drugiej stronie, muszą także czekać piesi, zwłaszcza w przypadku przechodzenia przez ul. Jana Pawła II.

- Zastąpienie sygnalizacji rondem to optymalne rozwiązanie - przekonuje Krzysztof Markus, radny miejski i właściciel szkoły nauki jazdy. - Po pierwsze, spowoduje to znaczne zwiększenie przepustowości skrzyżowania, bo będzie je mogło pokonywać kilka samochodów naraz, i to nadjeżdżających z różnych kierunków, więc nie będą się tworzyły zatory. Po drugie, wybudowanie ronda nie pociąga za sobą większych kosztów w przyszłości, bo odchodzi konieczność dostarczania prądu na potrzeby sygnalizacji i jej konserwacji. Po trzecie, w tym miejscu zwiększy się także poziom bezpieczeństwa, bo choć teraz nie można na nie narzekać, to na pewno nic nie zaszkodzi, by jeszcze łatwiej i szybciej można było przechodzić z jednej strony jezdni na drugą.

Budowa w tym miejscu ronda nie leży niestety ani w gestii miasta, ani powiatu. - Co prawda rozmawialiśmy o tym w gronie radnych czy na spotkaniu ze starostą, ale jedynym organem władnym podjęcia decyzji w tej sprawie jest Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich, który administruje tym terenem - dodaje Markus.

- Szczerze mówiąc, nie przewidujemy w najbliższym czasie przebudowy tego skrzyżowania, gdyż w jego obecnym stadium poziom przepustowości i bezpieczeństwa jest wystarczająco dobry - ripostuje Mirosław Kaczmarek, dyrektor rejonu drogowego Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Gostyninie. - Przeprowadzając remont tego miejsca, który odbył się kilka lat temu, uwzględniliśmy wszystkie zgłaszane wtedy uwagi. Ponadto przebudowa skrzyżowania wiązałaby się z dodatkowymi, dużymi wydatkami, a w naszej ocenie na terenie Gostynina w pierwszej kolejności należy się zająć rogiem ulic Legionów Polskich i Kościuszki. Opracowujemy właśnie dokumentację techniczną tego zadania i, w zależności od możliwości finansowych, chcemy je zrealizować na przełomie lat 2018-2019. Dopiero po tym terminie można rozważyć przebudowę skrzyżowania Jana Pawła II/al. Popiełuszki - na bazie analizy strumieni ruchu i oceny bezpieczeństwa - i powstanie tam ronda.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE