Reklama

Szykują się podwyżki: dwie "stówy" dla stulatków

Opublikowano:
Autor:

Szykują się podwyżki: dwie "stówy" dla stulatków - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości To dobra wiadomość dla osób, które mają za sobą setne urodziny, bądź zbliżają się do tego magicznego wieku. Od 1 marca ich comiesięczne świadczenie wzrośnie bowiem o prawie 200 zł i wyniesie 3 731,13 zł. Pobierana kwota będzie wyższa, ponieważ rośnie przeciętne wynagrodzenie za pracę.

To dobra wiadomość dla osób, które mają za sobą setne urodziny, bądź zbliżają się do tego magicznego wieku. Od 1 marca ich comiesięczne świadczenie wzrośnie bowiem o prawie 200 zł i wyniesie 3 731,13 zł. Pobierana kwota będzie wyższa, ponieważ rośnie przeciętne wynagrodzenie za pracę.

Co należy zrobić, aby otrzymywać co miesiąc 3 731,13 zł? Okazuje się, że wystarczy ukończyć 100 lat. Wtedy to, niezależnie od emerytury oraz dodatków przysługujących z innych tytułów, jubilat zacznie otrzymywać także specjalne świadczenie. Nie trzeba składać wniosków ani formularzy, ponieważ zostanie ono przyznane automatycznie.

Stulatkowie mają dodatkowy powód do zadowolenia, ponieważ od 1 marca czeka ich podwyżka. Dodatkowe świadczenie, które pobierają, wynosi dokładnie tyle, ile tzw. kwota bazowa, która stanowi 100% przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Jest ona ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego roku następnego. Od lat jej wartość systematycznie rośnie, zazwyczaj o ponad 100 zł. Podobnie stało się również teraz – wiadomo już, że od następnego miesiąca wyniesie 3 731,13 zł. Świadczenie wzrośnie więc o 194,26 zł.

Ilu stulatków pobiera specjalne świadczenie z ZUS?

Świadczenie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pod koniec IV kwartału płocki oddział ZUS przekazywał je łącznie 39 osobom. Najwięcej stulatków, bo aż 13, mieszkało na terenie obsługiwanym przez siedzibę oddziału, tj. w Płocku i powiecie płockim. Stanowią oni też liczną grupę na terenie placówek w Ciechanowie, Ostrołęce i Ostrowi Mazowieckiej - było tam po 6 stulatków pobierających to świadczenie z ZUS. Pozostałych 4 mieszkało na terenie Inspektoratu w Pułtusku, 3 - Inspektoratu w Płońsku i 1 - Inspektoratu w Sierpcu.

Dożycie 100 lat nie jest już tak rzadkie jak kiedyś. Średnia wieku stale się wydłuża i zgodnie z prognozami demograficznymi Eurostatu proces ten będzie się jeszcze nasilać. Dzieci urodzone w 2015 r. będą żyć dłużej - średnio 73,5 roku dla chłopców i aż 81,6 lat dla dziewczynek. Aby zapobiec niekorzystnym zmianom struktury demograficznej Polski powinno więc rodzić się więcej dzieci. Zrównoważyłoby to wydłużanie się naszego życia i odmłodziło społeczeństwo.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE