Reklama

Terapeutyczna moc koni – odkrywamy sekrety hipoterapii

Opublikowano:
Autor:

Terapeutyczna moc koni – odkrywamy sekrety hipoterapii - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dostojny wygląd, siła i niebywała szlachetność – tak w kilku słowach możemy scharakteryzować konie. Jednym kojarzą się one z dawną pracą w gospodarstwie, innym z rekreacją, hobby, a nawet sportem. Jednak to nie wszystko. Okazuje się, że zwierzęta te odgrywają także ważną rolę w rehabilitacji osób z różnymi dolegliwościami czy chorobami. Poznajmy zatem sekrety hipoterapii.

Dostojny wygląd, siła i niebywała szlachetność – tak w kilku słowach możemy scharakteryzować konie. Jednym kojarzą się one z dawną pracą w gospodarstwie, innym z rekreacją, hobby, a nawet sportem. Jednak to nie wszystko. Okazuje się, że zwierzęta te odgrywają także ważną rolę w rehabilitacji osób z różnymi dolegliwościami czy chorobami. Poznajmy zatem sekrety hipoterapii.

Czym jest hipoterapia?

Hipoterapia jest działaniem terapeutycznym, którego zadaniem jest poprawa funkcjonowania człowieka w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej i społecznej. Odbywa się z udziałem konia/kuca, hipoterapeuty i osoby prowadzącej konia. W hipoterapii przenikają się elementy wychowawcze, lecznicze, edukacyjne, rekreacyjne i sportowe - wszystko w zależności od potrzeb osoby korzystającej z zajęć.

Jak wyglądają zajęcia hipoterapii?

- Hipoterapię prowadzimy najczęściej bez siodła - na czapraku, czasami wprowadzając elementy jazdy z siodłem. Aby uczestniczyć w takich zajęciach, należy mieć skierowanie od lekarza. Zajęcia hipoterapeutyczne trwają do 30 minut. Mogą być prowadzone przy koniu, na koniu lub być formą połączoną. Wymagany jest wtedy kask (o ile jest tolerowane nakrycie głowy). Co ważne, takie zajęcia zawsze prowadzone są indywidualnie – bierzemy pod uwagę konkretne problemy dziecka czy osoby dorosłej. W naszym Ośrodku pracujemy zgodnie z kanonami Polskiego Towarzystwa Hipoterapeutycznego

– opowiada w rozmowie z portalem KalendarzRolnikow.pl Pani Adrianna Furmanek, właścicielka Ośrodka Rehabilitacji i Rekreacji Konnej „Złoty Konik” w Jastrzębiu k. Lipna.

Pani Adrianna Furmanek jest wykwalifikowaną hipoterapeutką i instruktorką jazdy konnej. W jej Stadninie oprócz rekreacyjnej jazdy konnej, prowadzone są także zajęcia hipoterapeutyczne. Poza tym oferta „Złotego Konika” jest cały czas poszerzana – można tu np. zorganizować urodziny dla dziecka oraz umówić się na sesję fotograficzną z końmi. Dużym zainteresowaniem cieszą się również tzw. ferie czy wakacje w siodle.

Rodzaje hipoterapii

Fizjoterapia na koniu – wykorzystywane są tu terapeutyczne właściwości ruchu konia i indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń.

Psychopedagogiczna jazda konna - wprowadza elementy psychoterapii, logopedii, gry i zabawy edukacyjnej. Zajęcia dodatkowo są wzbogacone w elementy pielęgnacji konia, prace przy koniu, opiekę nad nim.

Terapia kontaktem z koniem – wykorzystuje emocjonalny kontakt pacjenta z koniem, który może być krokiem w stronę poprawy relacji ze światem zewnętrznym, pomaga się odblokować i pogłębiać relacje z ludźmi.

Dla kogo hipoterapia?

Chcesz wiedzieć przy jakich schorzeniach i chorobach najlepiej sprawdzi się hipoterapia? Jak wyglądają takie zajęcia? Czy istnieją przeciwwskazania do tej formy terapii? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na portalu KalendarzRolnikow.pl. Przeczytaj koniecznie!

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE