Reklama

Teraz zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł

Opublikowano:
Autor:

Teraz zbliżeniowo bez PIN-u do 100 zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Firma Mastercard otrzymała od Narodowego Banku Polskiego zgodę na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Zmiany wejdą w życie najwcześniej w II kwartale 2019 roku. W tym kierunku zmierza również Visa.

Firma Mastercard otrzymała od Narodowego Banku Polskiego zgodę na podwyższenie do 100 zł limitu płatności zbliżeniowych bez podawania kodu PIN. Zmiany wejdą w życie najwcześniej w II kwartale 2019 roku. W tym kierunku zmierza również Visa.

Obowiązujący aktualnie limit 50 zł dla transakcji zbliżeniowych bez PIN-u ustanowiony zostały 10 lat temu, kiedy to nowa technologia dopiero się rozwijała. Obecnie transakcje z użyciem karty są popularniejsze niż opłaty gotówkowe.

- W 2017 r. po raz pierwszy średnia wartość transakcji zbliżeniowej przekroczyła 50 zł , a tym samym była ponad 3-krotnie wyższa niż w 2010 r. - podaje Bankier.pl - Firma Mastercard argumentuje, że obecny limit jest już za niski. W ciągu dekady realna wartość nabywcza pieniądza spadła o łącznie 21,6 proc. Zestaw produktów, który 10 lat temu był wart 100 zł, dziś kosztuje ponad 120 zł. W efekcie, maksymalna kwota 50 zł ustalona w 2007 r. przestała być adekwatna do dzisiejszych warunków.

Polacy są w czołówce narodów płacących za pomocą karty, a jak wynika z danych NBP, na koniec 2017 r. już niemal 80 proc. wszystkich kart płatniczych w Polsce miało funkcję zbliżeniową, a prawie 95 proc. terminali płatniczych umożliwiało transakcje w tej technologii. W efekcie już niemal 80 proc. wszystkich transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe, a zgodnie z wynikami badań Mastercard, Polacy płacą w ten sposób 20 razy częściej niż Niemcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE