Reklama

Terytorialsi złożyli przysięgę w Sierpcu

Opublikowano:
Autor:

 Terytorialsi złożyli przysięgę w Sierpcu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W niedzielę, 23 lutego br. na stadionie miejskim w Sierpcu ponad 100 żołnierzy ochotników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego. Podczas przysięgi po raz pierwszy w historii brygady, promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski, kadeci kursu podoficerskiego SONDA . Starostę gostynińskiego podczas przysięgi reprezentował kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Gostyninie Jacek Nowicki.

W niedzielę, 23 lutego br.  na stadionie miejskim w Sierpcu ponad 100 żołnierzy ochotników 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło uroczystą przysięgę wojskową. Był to ostatni, najważniejszy moment szkolenia podstawowego.  Podczas przysięgi po raz pierwszy w historii brygady,  promowani zostali na pierwszy stopień podoficerski, kadeci kursu podoficerskiego SONDA . Starostę gostynińskiego podczas przysięgi reprezentował kierownik Biura Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Starostwa Powiatowego w Gostyninie Jacek Nowicki.

Wśród żołnierzy - ochotników przysięgających na sztandar w jednym szeregu stanęli Terytorialsi, którzy na co dzień wykonują różne zawody.

Przygoda z mundurem dla żołnierzy - ochotników, rozpoczęła się 8 lutego, kiedy to zgłosili się do 6 Mazowieckiej Brygady, by odbyć szkolenie podstawowe. Przez ponad dwa tygodnie uczestniczyli w intensywnych zajęciach prowadzonych na terenie 65 batalionu lekkiej piechoty w Pomiechówku. Słowa przysięgi wojskowej wypowiedziane pozwoliły im  stać się żołnierzami Wojska Polskiego.

W batalionie służą ochotnicy, którzy są mieszkańcami powiatów Mazowsza i zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie  – wśród nich mieszkańcy Powiatu Gostynińskiego.

Wszyscy żołnierze dzisiejszej uroczystości rozpoczną teraz trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej  im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu,  62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi  pułkownik Przemysław Owczarek. Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy Terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE