Reklama

Trzeźwość a polskie prawo. Zapoznaj się z nim i nie daj się zaskoczyć podczas kontroli

Opublikowano:
Autor:

Trzeźwość a polskie prawo. Zapoznaj się z nim i nie daj się zaskoczyć podczas kontroli - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Maksymalna wartość stężenia alkoholu we krwi u polskiego kierowcy może wynosić 0,2 promila. To właśnie badanie mieszczące się w takich widełkach pozostaje bez konsekwencji prawnych dla osoby prowadzącej samochód. Przepisy obowiązujące w naszym kraju można uznać za dość łagodne. Tym bardziej, że w kilku europejskich państwach wymagana jest absolutna trzeźwość. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy vademecum wiedzy na temat trzeźwości na rodzimych drogach.

Kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo? Sprawdź, jakich wartości stężenia należy się wystrzegać

Niewiele kierowców zdawało sobie sprawę, ale aż do 1 czerwca 2017 roku osoba zatrzymywana przez patrol drogowy mogła odmówić rutynowej kontroli trzeźwości. Koniecznemu badaniu byli poddawani podejrzani o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu. Nowe przepisy poszerzają zakres obowiązków policjanta i dzisiaj kierowca musi przystąpić do pomiaru stężenia etanolu w wydychanym powietrzu. To właśnie w ten sposób polskie państwo wypowiada wojnę nieodpowiedzialnym osobom, które decydują się na uruchomienie pojazdu będąc w stanie kompletnego upojenia alkoholowego. Zaostrzeniu podlegają także kary za tego typu przewinienia. Prowadzenie samochodu po spożyciu (od 0,2 do 0,5 promila) kwalifikowane jest jako wykroczenie. Grozi za nie grzywna od 50 do 5000 złotych lub areszt na maksymalnie trzydzieści dni. Taka osoba musi liczyć się z otrzymaniem również dziesięciu punktów karnych oraz zarekwirowaniem licencji na okres od sześciu miesięcy nawet do trzech lat. Górne widełki represji dotyczą przede wszystkim recydywistów oraz kierowców, którzy stwarzali bezpośrednie zagrożenie dla uczestników ruchu.

Zdecydowanie surowsze kary czekają na osoby, które podczas rutynowej kontroli wyśrubowały niechlubny rezultat przekraczający wartość 0,5 promila. Według obowiązującego na terenie Polski prawa, taki incydent kwalifikowany jest jako przestępstwo, z tytułu którego kara grzywny obliczana jest w stawkach dziennych comiesięcznego przychodu. Sąd może również orzec karę pozbawienia wolności na minimum dwanaście miesięcy oraz zakaz prowadzenia pojazdu na okres maksymalnie 15 lat. To jednak nie koniec. Taki kierowca zobowiązany jest do przekazania świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nawet 60000 zł.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Zadbaj o bezpieczeństwo jeszcze przed wyruszeniem w trasę

Alkomat do użytku indywidualnego staje się coraz popularniejszym wyposażeniem w samochodzie każdego odpowiedzialnego kierowcy. Tego typu elektronikę można kupić na stronie internetowej https://www.promil-lab.pl/. Sklep oferuje także możliwość skorzystania z bezpłatnego badania trzeźwości online. Specjalnie ułożony przez PROMIL-LAB formularz pozwala oszacować ilość czasu, jaka pozostała do całkowitego pozbycia się etanolu z organizmu człowieka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE