Reklama

Tylu wsi nie ma nigdzie indziej. Gmina Gostynin liderem Mazowsza

Opublikowano:
Autor:

Tylu wsi nie ma nigdzie indziej. Gmina Gostynin liderem Mazowsza - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W jakiej kwestii gmina Gostynin nie ma sobie równych na Mazowszu? Otóż w całym województwie próżno szukać gminy mogącej pochwalić się większą ilością wsi. Na jej terenie znajduje się bowiem aż 77 miejscowości wiejskich. Która z nich jest najbardziej zaludniona, a która posiada status lokalnego mikrusa?

W jakiej kwestii gmina Gostynin nie ma sobie równych na Mazowszu? Otóż w całym województwie próżno szukać gminy mogącej pochwalić się większą ilością wsi. Na jej terenie znajduje się bowiem aż 77 miejscowości wiejskich. Która z nich jest najbardziej zaludniona, a która posiada status lokalnego mikrusa?

Obecnie w województwie mazowieckim, liczącym 37 powiatów, jest 7 840 wsi. Największa pod względem liczby mieszkańców to Jabłonna (powiat legionowski, gmina Jabłonna), w której mieszka aż 8 176 osób.

I jak się okazuje, największą ilością miejscowości wiejskich na całym Mazowszu - aż 77 - poszczycić może się gmina Gostynin. Dla porównania, w gminie Brok jest ich zaledwie 5.  Największą wsią w gminie Gostynin są Bierzewice, które według statystyk zamieszkuje 691 osób. Niemal bezludna jest za to wieś Aleksandrynów licząca zaledwie... 7 mieszkańców. A jak jest w przypadku pozostałych gmin na terenie powiatu gostynińskiego?

W powiecie znajduje się łącznie 169 wsi, W gminie Szczawin Kościelny jest ich 48. Największą wsią jest oczywiście Szczawin Kościelny (574 osób), zaś najmniejszą, liczącą jedynie 8 mieszkańców miejscowością jest Wola Trębska-Parcel. Gmina Pacyna liczy natomiast 25 wsi; samą Pacynę zamieszkuje 396 osób, a najmniej liczny Romanów - 23. Najmniejszą ilość wsi w całym powiecie odnotowano w gminie Sanniki - jest ich zaledwie 19 (z 1 stycznia Sanniki uzyskały prawa miejskie). Największą wsią jest tu obecnie Stary Barcik (554), zaś najmniejszą Działy (61). 

Pełne statystyki znajdziecie TUTAJ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE