reklama
reklama

Ubóstwo energetyczne. Nawet co piąty mieszkaniec regionu płockiego ma trudy z utrzymaniem satysfakcjonującej temperatury!

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Ubóstwo energetyczne. Nawet co piąty mieszkaniec regionu płockiego ma trudy z utrzymaniem satysfakcjonującej temperatury! - Zdjęcie główne

foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTak wynika z opracowania przygotowanego przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Badanie przeprowadzano latem 2023 roku, a wyniki nie są optymistyczne.
reklama

Rośnie świadomość społeczna dotycząca ekologicznego ogrzewania. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to czym pali, ale także z jakiego rodzaju pieca korzystają. W Płocku problem nie jest aż tak duży, bo bardzo duża część miasta jest pokryta miejską siecią. Wyjątki to przede wszystkim Radziwie, Imielnica czy domki na osiedlu Wyszogrodzka. 

Z badania wynika, że nawet co piąty mieszkaniec regionu płockiego (liczonego jako Płock, powiat płocki, gostyniński i sierpecki) nie może utrzymać satysfakcjonującej temperatury w domu. To także średnia całego województwa mazowieckiego. Częściej ten problem dotyka mieszkańców wsi, a także osób samotnych.

- To pierwsze w Polsce tak pogłębione badanie zjawiska ubóstwa energetycznego – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. – Nie dość, że badanie zostało przeprowadzone na wyjątkowo licznej, w pełni reprezentatywnej grupie mieszkańców naszego województwa, to miało ono wieloaspektowy charakter wieloaspektowy. Pozwoliło pokazać różne oblicza ubóstwa energetycznego, wskazać zagrożenia dla pogłębiania się tego zjawiska i podkreślić skalę kosztów społecznych, które poniesiemy wszyscy, jeśli nie będziemy przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu. Zdecydowanie będziemy kontynuować nasze wsparcie wynikające chociażby z zapisów uchwały antysmogowej oraz programu „Mazowsze dla czystego ciepła”, ale też nadal prowadzić edukację ekologiczną, bo raport wyraźnie wskazuje, że ma ona ogromne znaczenie w niwelowaniu tego zjawiska.

reklama

Opracowanie wskazuje, ze 7 proc. mieszkańców województwa nie jest w stanie spełnić swoich podstawowych potrzeb energetycznch, a 38 proc. może je spełnić, ale musi przy tym oszczędzać.

– Badanie ubóstwa energetycznego było dla nas bardzo ważne ze względu na to, że Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej kreuje pewne działania, które zmierzają do zmniejszenia ubóstwa, nie tylko energetycznego, ale generalnie ubóstwa. Badania pokazały, że rzeczywiście na Mazowszu mamy problem, jeśli chodzi o ubóstwo energetyczne, bardzo dużo gospodarstw domowych jest dotkniętych tym zjawiskiem. Wynika to z różnych przyczyn, chociażby z tego, że część z osób nie ma pełnej świadomości tego, że energię można oszczędzać np. przez uszczelnienie okien, termiczne izolowanie domów czy dbanie o regularne przeglądy różnego rodzaju instalacji, które służą do ogrzewania – wskazuje Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

reklama

Autorzy badania wskazują, że za ubóstwo energetyczne można uznać sytuację, gdy wydatki na ten cel przekraczają 10 proc. dochodów. Jeśli przyjąć taką miarę, zagrożenie ubóstwem energetycznym dotyczy nawet 42,1 proc. płocczan! 

Niewystarczające dochody przekładają się na problemy z terminowym opłacaniem rachunków za gaz, prąd czy ogrzewanie. W regionie płockim nawet co 4 mieszkaniec ma problemy z terminową wpłatą, 8,6% na ten problem uskarża się często. 

Mazowsze walczy ze smogiem

Od 2017 roku w województwie obowiązuje uchwała antysmogowa, która z czasem wymusiła na mieszkańcach województwa zmianę nawyków. Przykładowo od 1 stycznia 2023 roku w województwie mazowieckim nie wolno już używać kotłów na węgiel lub drewno nie spełniających wymogów dla klas 3,4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012

reklama

Miasta i samorząd województwa oferują dopłaty, które pokrywają większą część wymiany kotłów. Setki miezkańców dostowały się do reguł, ale wzrost cen nie wpływa pozytywnie na sytuację. 

- Jeśli ktoś pali śmieciami, to dostaje mandat. Jeśli ktoś ma trudną sytuację materialną, ma problem z wykupem leków czy wskazuje na chorobę swoją lub najbliższych, to dostaje mandat najniższy z najniższych. Zdarzają się też pouczenie - mówi st. insp. Jolanta Głowacka, rzecznik prasowy płockiej straży miejskiej. - Jeśli ktos mininalnie przekracza wilgotność, dostaje pouczenie, jak bardziej, to dostaje mandat, 50-100-złotowy.

Jak tłumaczy rzeczniczka, niektórzy mieszkańcy kupują najtańszy węgiel, który jest niskolaryczny. Wynika to po prostu z konieczności oszczędzania. Wskazuje też jednak, że przypadków palenia śmieciami, dosypywania gwoździ do pieca jest coraz mniej. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama