Reklama

Uczcili 250. rocznicę Konfederacji Barskiej

Opublikowano:
Autor:

Uczcili 250. rocznicę Konfederacji Barskiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W minioną niedzielę, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 250. rocznicy zawiązania i zaprzysiężenia Konfederacji Barskiej.

W minioną niedzielę, w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Suserzu została odprawiona uroczysta Msza św. z okazji 250. rocznicy zawiązania i zaprzysiężenia Konfederacji Barskiej.

Konfederacja Barska, uważana przez część historyków za pierwsze polskie powstanie narodowe, miała miejsce w latach 1768-1772. Był to zbrojny związek szlachty utworzony w Barze na Podolu 29 lutego 1768 roku, mający na celu obronę wiary katolickiej i niepodległości Rzeczypospolitej. 

Podczas Eucharystii, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Jerzy Czarnota, nawiązywano do odbudowy relacji, nie tylko z Bogiem, ale także z drugim człowiekiem. Podkreślano, jak ważną rolę odgrywa wspólnota - w rodzinie i w narodzie.

W Kościele znajduje się krypta grobowa Jana Nepomucena Zakrzewskiego - Wojewody Brzesko-Kujawskiego, Marszałka Konfederatów Barskich, pod którą zostały złożone kwiaty przez przedstawicieli władz.

W niedzielnej uroczystości udział wzięli między innymi: Senator Marek Martynowski, Burmistrz Miasta Gostynina Paweł Kalinowski, Wójt Gminy Gostynin Edmund Zieliński, Wójt Gminy Szczawin Kościelny Jerzy Sochacki, Wójt Gminy Pacyna Krzysztof Woźniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Jacek Liziniewicz, Radny Rady Powiatu Gostynińskiego Marian Pagórek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym Marian Żuchniewicz oraz przedstawiciele lokalnych organizacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE