Reklama

Uczcili pamięć bohatera. Tabliczka pamiątkowa odsłonięta

Opublikowano:
Autor:

Uczcili pamięć bohatera. Tabliczka pamiątkowa odsłonięta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Dziś w Gostyninie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterstwo żołnierza Henryka Jóźwiaka, ps. „Groźny”.

Dziś w Gostyninie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej bohaterstwo żołnierza Henryka Jóźwiaka, ps. ?Groźny?.

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem o godzinie 10 w kościele św. Marcina w Gostyninie. Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali do Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej podporucznikowi Jóźwiakowi. W uroczystościach udział wzięli m. in: senator RP Marek Martynowski, nadkom. Zbigniew Bartosiak, starosta gostyniński Tomasz Matuszewski, wójt Edmund Zieliński, prezes stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” Michał Wykowski, prezes zarządu PKN Orlen Wojciech Jasiński oraz burmistrz Paweł Kalinowski, który odczytał podczas dzisiejszego wydarzenia list od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Stawili się również przedstawiciele władz wojewódzkich, lokalnych, związkowych, stowarzyszeń, szkół oraz mieszkańcy miasta. O godzinie 12:30 na rynku miasta grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała odbicie więźniów UB. Całe wydarzenie jest wynikiem starań wielu środowisk i lokalnych instytucji, którym nieobca jest historia regionu i pamięć o tych, którzy przysięgali być wiernym Rzeczypospolitej Polskiej.

Ppor. Henry Jóźwiak ps. „Groźny” był żołnierzem Armii Krajowej na Lubelszczyźnie. Po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny Mazowsza pozostał w konspiracji, zostając członkiem sztabu wojewódzkiego Ruchu Oporu AK. Poległ 1 grudnia 1946 roku w walce z grupą operacyjną UB pod wsią Golonka nieopodal Gąbina. Według danych IPN jego zwłoki zostały zakopane w piwnicach budynku obecnej Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie, a w przeszłości budynku komendy Milicji Obywatelskiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE