Reklama

Reklama

Upamiętnili gostynińskich Żydów

Opublikowano: pon, 20 maj 2019 15:51
Autor:

Upamiętnili gostynińskich Żydów - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dzisiaj w godzinach rannych do burmistrza Pawła Kalinowskiego przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa gości z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wszyscy przybyli są potomkami grupy gostynińskich i gąbińskich Żydów ocalałych z Holokaustu.

Reklama

Dzisiaj w godzinach rannych do burmistrza Pawła Kalinowskiego przybyła kilkudziesięcioosobowa grupa gości z Izraela, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Wszyscy przybyli są potomkami grupy gostynińskich i gąbińskich Żydów ocalałych z Holokaustu.

Podczas spotkania burmistrz przybliżył zebranym Gostynin i jego historię, a także wysłuchał wypowiedzi przybyłych gości, którzy wyrażali ogromne zainteresowanie możliwością dowiedzenia się czegoś więcej o swoich przodkach.

Kolejnym etapem w dniu dzisiejszym było uczestnictwo w cichym marszu mającym upamiętnić zagładę gostynińskich Żydów.

Marsz rozpoczął się przed budynkiem Urzędu Miasta o godz. 13:00. Trasa marszu przebiegała ul. Kościelną (od dawnej bramy getta), Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Na ulicy Jana Pawła II została odsłonięta tablica poświęcona Pani Józefie Gierblińskiej. Burmistrz Paweł Kalinowski wspominając bohaterską postawę pani Józefy m.in. powiedział: "Wiemy doskonale o tym, że Leon Motyliński nie przeżyłby wojny bez odwagi pani Józefy i jej męża. Fakt udzielenia pomocy przez Józefę Gierblińską jest jedynym, który został potwierdzony przez samego ocalałego. Jak mówił Motyliński - przez siedem dni ukrywał się w piwnicznym schowku państwa Gierblińskich i w ten sposób uniknął tragicznego losu swoich rodziców i starszego brata. W ten sposób znalazł się w gronie nielicznych gostynińskich Żydów, którzy przeżyli Holocaust."

Marsz zakończono przy tablicy „Sztetl. Gostynińscy Żydzi” w Rynku, gdzie miała miejsce krótka ceremonia. Została odmówiona modlitwa za zmarłych Kadisz przez przybyłych gości i wygłoszono słowa pamięci. Pod tablicą zapalono znicze i przyozdobiono ją kwiatami.

Źródło: UM Gostynin

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (14)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.