Reklama

Ustawa przyjazna cudzoziemcom. Przyjadą za chlebem również do Gostynina?

Opublikowano:
Autor:

Ustawa przyjazna cudzoziemcom. Przyjadą za chlebem również do Gostynina? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wraz z początkiem tego roku obcokrajowcy ubiegający się o pracę w Polsce mają ułatwiony start. Dotyczy to także przybyszy z zagranicy starających się znaleźć zatrudnienie na terenie powiatu gostynińskiego. To efekt ustawy z 20 lipca 2017 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 1 stycznia. Dzięki niej cudzoziemcy będą musieli mieć zagwarantowane m.in godziwe warunki mieszkalne. Jak wyglądać będzie to w praktyce? Czy do Gostynina napłynie fala obywateli państw trzecich?

Wraz z początkiem tego roku obcokrajowcy ubiegający się o pracę w Polsce mają ułatwiony start. Dotyczy to także przybyszy z zagranicy starających się znaleźć zatrudnienie na terenie powiatu gostynińskiego. To efekt ustawy z 20 lipca 2017 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, która weszła w życie 1 stycznia. Dzięki niej cudzoziemcy będą musieli mieć zagwarantowane m.in godziwe warunki mieszkalne. Jak wyglądać będzie to w praktyce? Czy do Gostynina napłynie fala obywateli państw trzecich?

Na początku sierpnia 2017 r. Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 20 lipca o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W ten sposób wdrożona zostaje dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu wykonywania pracy sezonowej i krótkookresowej na terytorium RP. Zmiany te mają również przeciwdziałać występującym obecnie nadużyciom, a także spowodować sprawniejsze zarządzanie migracjami zarobkowymi i poprawę standardów zatrudniania cudzoziemców. O ich wprowadzeniu informuje na swojej stronie również Starostwo Powiatowe w Gostyninie.

Zezwolenie na pracę sezonową wydawane są przez starostę. Jednym z warunków zatrudnienia obcokrajowca jest zapewnienie mu dogodnych warunków pracy, w tym zakwaterowania gwarantującego odpowiedni standard życia. Kolejnym istotnym elementem procedury jest przeprowadzenie przez pracodawcę tzw. testu lokalnego rynku pracy. Ten wykazać ma, że na dane miejsce pracy nie było chętnych Polaków (nie dotyczy to obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji). O zezwolenie na pracę sezonową mogą ubiegać się obywatele wszystkich państw trzecich. Są one wydawane na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy w roku kalendarzowym i zgodnie z zapisami dyrektywy dotyczą sektorów rolnictwa, ogrodnictwa i turystyki.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE