Reklama

Uwaga! Podwyższone stężenie rakotwórczego pyłu

Opublikowano:
Autor:

Uwaga! Podwyższone stężenie rakotwórczego pyłu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało wczoraj, tj. 16 listopada ostrzeżenie pierwszego stopnia na obszarze województwa mazowieckiego, w związku z podwyższonym stężeniem pyłu zawieszonego PM2,5.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało wczoraj, tj. 16 listopada ostrzeżenie pierwszego stopnia na obszarze województwa mazowieckiego, w związku z podwyższonym stężeniem pyłu zawieszonego PM2,5.

- W związku z przekroczeniem w 2017 r. poziomu III – Ostrzeżenia 1 stopnia o złej jakości powietrza (kolor żółty) dla pyłu zawieszonego PM2,5 w powietrzu na obszarze województwa mazowieckiego, Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłasza ostrzeżenie 1 stopnia - brzmi komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego

Co to oznacza w praktyce?

Główną przyczyną podwyższonych wartości jest komunikacja, w tym wtórne pylenie z ulic i emisja spalin. Aktualne warunki meteorologiczne również sprzyjają takiej sytuacji (słaby wiatr, wyż, zamglenia). Pył drobny o średnicy poniżej 2,5µm jest najbardziej niebezpieczny. Dociera on do pęcherzyków płucnych, a nawet naczyń krwionośnych, a stamtąd do krwiobiegu. Jest szkodliwy zarówno dla układu oddechowego jak i układu krążenia.

- W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 

Ostrzeżenie obowiązuje do dziś, tj. 17 listopada.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE