Mimo że impreza debiutuje na liście wydarzeń kulturalnych Gostynina, to jego mieszkańcy tłumnie stawili się w Miejskim Centrum Kultury, by przywołać piękne polskie tradycje.
Od godz. 17 można tam wziąć udział w warsztatach: rękodzieła, wicia wianków, a także wysłuchać prelekcji poświęconej genezie nocy świętojańskiej, która znana jest również pod nazwą Wigilii św. Jana i Nocy Kupały.
Jak przekonuje Amelia, uczestniczka warsztatów, plecenie wianków to nic trudnego. - Należy użyć drucika, z którego formujemy kółko, a później owijamy je zwykłą wstążką w dowolnym kolorze. Następnie bierzemy zieloną, podłużną roślinę i przyciskamy w ten sam sposób, ponadto zdobiąc wianek kwiatami - wyjaśnia.
Na warsztatach rękodzielniczych można natomiast nauczyć się zrobienia własnego lampionu, np. z wykorzystaniem słoika po przetworach.
Impreza, której organizatorem oprócz Miejskiego Centrum Kultury jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina, skończy się o 19, a następnie wszyscy przeniosą się na teren zamku, gdzie zostaną aż do 23. W trakcie drugiej części Nocy wystąpi zespół folklorystyczny “Promyki Lucienia” i Miejska Orkiestra Dęta, a resztę czasu wszyscy przybyli spędzą na biesiadzie przy ognisku.
- Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych musieliśmy niestety odwołać przemarsz kolorowego pochodu na rynek miasta, ale myślę, że to zrozumiałe, bo decydowały względy bezpieczeństwa - wyjaśnia dyrektor MCK Aleksandra Milczarek.
- Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dodaje dyrektor MBP Katarzyna Leśniewska. - Nie najlepsza pogoda to dla nas dodatkowa motywacja na przyszły rok, by przeprowadzić tę imprezę z jeszcze większym rozmachem, z prawdziwą mocą atrakcji.