Reklama

W MCK rozpoczęła się Noc Świętojańska (i potrwa aż do nocy)

Opublikowano:
Autor:

W MCK rozpoczęła się Noc Świętojańska (i potrwa aż do nocy) - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mimo że impreza debiutuje na liście wydarzeń kulturalnych Gostynina, to jego mieszkańcy tłumnie stawili się w Miejskim Centrum Kultury, by przywołać piękne polskie tradycje.

Mimo że impreza debiutuje na liście wydarzeń kulturalnych Gostynina, to jego mieszkańcy tłumnie stawili się w Miejskim Centrum Kultury, by przywołać piękne polskie tradycje.

Od godz. 17 można tam wziąć udział w warsztatach: rękodzieła, wicia wianków, a także wysłuchać prelekcji poświęconej genezie nocy świętojańskiej, która znana jest również pod nazwą Wigilii św. Jana i Nocy Kupały.

 

Jak przekonuje Amelia, uczestniczka warsztatów, plecenie wianków to nic trudnego. - Należy użyć drucika, z którego formujemy kółko, a później owijamy je zwykłą wstążką w dowolnym kolorze. Następnie bierzemy zieloną, podłużną roślinę i przyciskamy w ten sam sposób, ponadto zdobiąc wianek kwiatami - wyjaśnia.

 

Na warsztatach rękodzielniczych można natomiast nauczyć się zrobienia własnego lampionu, np. z wykorzystaniem słoika po przetworach.

 

Impreza, której organizatorem oprócz Miejskiego Centrum Kultury jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Jakuba z Gostynina, skończy się o 19, a następnie wszyscy przeniosą się na teren zamku, gdzie zostaną aż do 23. W trakcie drugiej części Nocy wystąpi zespół folklorystyczny “Promyki Lucienia” i Miejska Orkiestra Dęta, a resztę czasu wszyscy przybyli spędzą na biesiadzie przy ognisku.

 

- Z powodu niesprzyjających warunków pogodowych musieliśmy niestety odwołać przemarsz kolorowego pochodu na rynek miasta, ale myślę, że to zrozumiałe, bo decydowały względy bezpieczeństwa - wyjaśnia dyrektor MCK Aleksandra Milczarek.

- Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - dodaje dyrektor MBP Katarzyna Leśniewska. - Nie najlepsza pogoda to dla nas dodatkowa motywacja na przyszły rok, by przeprowadzić tę imprezę z jeszcze większym rozmachem, z prawdziwą mocą atrakcji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE