Reklama

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej

Opublikowano:
Autor:

Wady i zalety jednoosobowej działalności gospodarczej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza jednoosobowej może być atrakcyjne pod względem finansowym oraz wiązać się ze sporą swobodą i niezależnością. Mimo, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo rozpowszechniona, to można upatrywać się licznych wad i zalet.

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zwłaszcza jednoosobowej może być atrakcyjne pod względem finansowym oraz wiązać się ze sporą swobodą i niezależnością. Mimo, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest bardzo rozpowszechniona, to można upatrywać się licznych wad i zalet.

Dla kogo jest działalność gospodarcza?

Działalność gospodarcza, jak i praca na etacie nie jest dla każdego. Warto, aby osoba zamierzająca podjąć się prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej była przedsiębiorcza, gotowa na wiele wyzwań, często trudnych oraz posiadała kapitał lub pozyskała go z funduszy zewnętrznych (np. unijnych). Ważne są również predyspozycje osobiste, dlatego dobrze być otwartym na innych, uśmiechniętym, ale i rzeczowym, skrupulatnym czy obytym w wielu sprawach. Wynika to z faktu, że przedsiębiorca musi kontaktować się z wieloma instytucjami (między innymi – Urzędami, placówką ZUS, kurierem, pocztą, prywatną księgowością).

Zalety działalności jednoosobowej

Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej jest dość proste i w większości sprowadza się do wypełnienia wniosku CEIDG-1, który należy złożyć osobiście w formie papierowej w Urzędzie lub też elektronicznie. Kolejne zalety wynikające z prowadzenia z jednoosobowej działalności to:

  • przede wszystkim wspomniana szybkość i prostota w zakładaniu, jak i likwidowaniu firmy;
  • próg kapitału nie istnieje;
  • do wyboru są cztery różne formy opodatkowania;
  • możliwość skorzystania z uproszczonej formy ewidencji księgowej;
  • niskie koszty założenia tej formy działalności,
  • niskie koszty związane z prowadzeniem działalności.
Wady działalności jednoosobowej

Do największych wad związanych z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej zalicza się odpowiedzialność majątkową, która spoczywa na jej właścicielu. Właściciel odpowiada majątkiem za wszystkie zobowiązania finansowe firmy. Kolejnym minusem jest ograniczenie rozwoju wynikające z określonej dostępności do środków pieniężnych i rzeczowych. Również należy wziąć pod uwagę fakt, że rozwój i istnienie firmy spoczywa na jednej osobie. Na jej możliwościach związanych dyspozycyjnością, warsztatem pracy i motywacją do pracy.

Chcąc podsumować jednoosobową działalność gospodarczą należy pamiętać, że mimo dość istotnych wad jest to atrakcyjna praca dla wielu osób. Dodatkowo to spore obciążenie spoczywające na jej właścicielu może być również motywujące do dalszego działania i rozwoju firmy czy własnego. A to jest niezwykle pozytywne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE