Reklama

„Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku” - działania policjantów z drogówki

Opublikowano:
Autor:

„Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku” - działania policjantów z drogówki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W zeszły piątek policjanci prowadzili działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego pod nazwą „NURD”. Wczoraj nastomiast ruszyła akcja „Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku”, której celem jest promowanie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych.

W zeszły piątek policjanci prowadzili działania związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego pod nazwą ?NURD?. Wczoraj nastomiast ruszyła akcja ?Widoczny na drodze ? bezpieczny po zmroku?, której celem jest promowanie obowiązku noszenia odblasków przez pieszych.

Podmiotem działań NURD było zdyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących, jak i pieszych, a ich celem zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenia „niechronionych” w ruchu drogowym. Podczas trwania akcji stróże prawa odnotowali 24 wykroczenia popełnione przez kierujących pojazdami silnikowymi i 10  wykroczeń popełnionych przez pieszych. W tym okresie policjanci nałożyli łącznie 29 mandatów karnych oraz zastosowali 5 pouczeń.

Od poniedziałku policjanci zaś przedsięwzięli działania profilaktyczno-prewencyjne, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych. Dlatego więc w ramach akcji „Widoczny na drodze – bezpieczny po zmroku” zajęli się promowaniem  i egzekwowaniem obowiązku używania elementów odblaskowych, jak również właściwego oświetlenia rowerów, motorowerów i motocykli.

Warto przypomnieć, że zgodnie z przepisami ustawy o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek stosowania odblasków. Brak takich elementów przy jednoczesnym ciemnym ubiorze powoduje, że pieszy dla osoby kierującej pojazdem widoczny jest z odległości 40 metrów. Dla porównania - pieszy posiadający odblaski zauważalny jest już z odległości 150 metrów. Dla kierującego pojazdem każdy metr tej odległości to dodatkowy czas na to, by właściwe zareagować i uniknąć tragedii. Niech elementy odblaskowe staną się częścią naszej codziennej garderoby - to kosztuje niewiele, a może uratować życie!

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE