Reklama

Wielokulturowy Gostynin: żydowskie tradycje na Zamku

Opublikowano:
Autor:

Wielokulturowy Gostynin: żydowskie tradycje na Zamku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj uczniowie gostynińskich szkół wzięli udział w spotkaniu pod nazwą „Purim, czyli w kręgu świąt i tradycji żydowskich”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wielokulturowy Gostynin, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina oraz Zamek Gostyniński.

Wczoraj uczniowie gostynińskich szkół wzięli udział w spotkaniu pod nazwą ?Purim, czyli w kręgu świąt i tradycji żydowskich?. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wielokulturowy Gostynin, Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jakuba z Gostynina oraz Zamek Gostyniński.

Zebranych powitał Piotr Syska, który także przybliżył działanie Wielokulturowego Gostynina.

W Sali Kolumnowej młodzież wysłuchała obszernych fragmentów Księgi Estery czytanych przez ich rówieśników, a następnie wykładu, którego tematem był Kalendarz żydowski. Poprowadził go pan Piotr Kowalik – historyk-dydaktyk, wykładowca akademicki i edukator, działacz społeczności żydowskiej w Polsce. Obecnie zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum POLIN, aktywista Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Swoje wystąpienie pan Piotr Kowalik rozpoczął od zaprezentowania krótkiego filmu przedstawiającego święto Purim w synagodze w Nożykowie. Następnie prelegent opowiadał o znaczeniu Purim – święta losów, a także wyjaśnił zebranym to, że rok żydowski zaczyna się jesienią na przełomie września i października. W 2017 roku mamy 5777 rok żydowski. Opowiadał także o szabasie czyli wypoczynku i powodach dla których trzeba go przestrzegać. A jest ich cztery, a mianowicie: potwierdzenie stworzenia świata, znak wiecznego przymierza między Bogiem a Żydami, upamiętnienie wyjścia z Egiptu – Exodus i zapowiedź przyszłego świata.

Oprócz tego pan Piotr omówił uroczystości i święta żydowskie i ich znaczenie w życiu Żydów. Gość odpowiadał także na pytania publiczności.

Na zakończenie zaprezentował stronę www.sztetl.org.pl – portal społecznościowy, na którym znajduje się także Gostynin, zachęcając do odwiedzenia go.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE