Reklama

Wojewoda zdekomunizowal nazwy trzech ulic

Opublikowano:
Autor:

Wojewoda zdekomunizowal nazwy trzech ulic - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zakończyła się dekomunizacja ulic w województwie mazowieckim. W środę 13 grudnia zmienione zostały nazwy trzech ulic w Gostyninie.

Zakończyła się dekomunizacja ulic w województwie mazowieckim. W środę 13 grudnia zmienione zostały nazwy trzech ulic w Gostyninie.

Nowa nazwa ulicy 18 Stycznia (1945) to 1 grudnia 1939 roku; Leona Rewekanta jako patrona ulicy zastąpił Karol Mikulski, a Władysława Figielskiego – ppłk. Zygmunt Kostkiewicz. 
Zgodnie z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego […] samorządy były zobowiązane do zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września. Większość samorządów wprowadziła zmiany, ale nie wszystkie gminy na Mazowszu wywiązały się w terminie z ustawowego obowiązku. 
W przypadku miejsc, których nazwy pozostały bez zmian, wojewoda wydał zarządzenie zastępcze nadające nazwę zgodną z prawem. Tak właśnie było w przypadku zmiany nazw trzech gostynińskich ulic. 
– Obecnie wydane zarządzenia zastępcze są ostatnim etapem dekomunizacji ulic na terenie województwa mazowieckiego – powiedział wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. – Dobieraliśmy nazwy ulic nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski.
Zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy dekomunizacyjnej nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających dotychczasową nazwę. Wszelkie związane z tym zmiany w dokumentach są wolne od opłat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE